Towarzysz dorastającej córki
W czasach nieco już odległych w relacjach rodzinnych działał pewien stereotyp rodziny: matka dbająca o ciepło rodzinne i kochająca dzieci oraz wymagający i surowy ojciec… To już jednak przeszłość. Obecnie ojcowie potrafią przejąć rolę matki, bywają bardziej wyrozumiali wobec swych małych dzieci, a córek szczególnie i to przez całe niemal ich życie. Poświęcają im wiele czasu, otaczają czułością. Dzięki temu córka może zbudować sobie taki wzorzec mężczyzny, którego ideałem jest właśnie ojciec, bowiem od niego uczy się właściwych relacji z mężczyznami. Także w życiu dojrzałym lepiej będzie rozumiała męża i swoich synów.
Stąd istotną sprawą jest świadomość ojca, że dziecko obserwuje swoich rodziców i wyrabia w sobie podobne nawyki, i pojęcia o tym, jak powinien wyglądać związek kobiety i mężczyzny.
Rola ojca staje się jeszcze poważniejsza, gdy córka wchodzi w wiek dojrzewania.
Autorytet ojca budowany przez czas dojrzewania córki pozwala mu przygotować dziecko na okres dorastania i wynikające z tego faktu – relacje z chłopcami. W tym czasie rola ojca jest niezastąpiona i polega na tym, że może przekazać córce wiedzę o zachowaniach chłopców, o ich charakterystyce emocjonalnej, popędach seksualnych, o uczuciach, których doświadczanie wymaga dojrzałości, a także o tym, że miłość od pierwszego wejrzenia jest mitem – jest tylko zauroczeniem – czyli uczuciem, które jest pięknym przeżyciem, ale wymaga siły, by móc zawrócić wtedy, kiedy zmysły przeczą rozsądkowi. Stąd bowiem biorą się uczuciowe zawody. Tymczasem rolą ojca jest trwanie przy córce i otaczanie jej dyskretną opieką oraz wyjaśnianie, że prawdziwa miłość nie przynosi bólu ani urazy, ale poczucie pełni i szczęścia, bo jest ono dzielone z człowiekiem, którego się kocha i jest się kochaną.
To jest ideał ojca, do którego powinniśmy dążyć, by pomóc przejść trudną drogę do dojrzałości naszego dziecka, a w szczególności, gdy chodzi o córki. Młode kobiety mają bowiem większą wrażliwość emocjonalną i silniej przeżywają stres, przez co trudniej im funkcjonować w tak szybko zmieniającym się świecie, szczególnie w wieku dorastania.
Niestety, bywa i tak, że w tym okresie ojcowie niekorzystnie wpływają na procesy dokonujące się w życiu emocjonalnym swoich dzieci. Zdarza się, że stają się oni mniej dostępni dla córek, gdy te zaczynają przekształcać się z dziewczynek w kobiety. Tymczasem nastolatki nadal potrzebują bliskości, przytulania i mówienia o miłości. W artykule: „Rola ojca w wychowaniu córek” opublikowanym w Portalu Tato.net, autorka podkreśla, że kiedy ojciec nie ceni w swojej córce kobiecości i jest na nią niewrażliwy, wówczas hamuje prawidłowy jej rozwój, ponieważ kobiecość córki kształtuje się pod wpływem ojca i dlatego powinien on być dla niej pełen ciepła i akceptacji…”
Można zatem śmiało powiedzieć, że to właśnie od ojca zależy w dużej mierze przemiana dziewczynki w dorosłą kobietę. Podobnie jak od matki – przemiana chłopca w dorosłego mężczyznę. I tylko takie zdrowe relacje dają dobre podwaliny pod dorosłe i udane życie naszych dzieci.
Zostaw komentarz