Człowiek zdrowy żyje dłużej
Dobrą wiadomość zawartą w tytule przekazuję tym z Państwa, którzy nie mają jeszcze w sobie determinacji do zmiany tego, co wydaje się, że zmienić się nie da. Człowiek zdrowy rodzi się w przysłowiowej kołysce, ale jak tylko ją opuści, zaczyna się psucie zdrowej jeszcze duszy.
O tym, jak reagujemy na różne negatywne bodźce zewnętrzne, decyduje bardzo często atmosfera domowa i rodzice przekazujący nam system wartości i rozumienie podstawowych przekonań, a więc tak zwane „prawd oczywistych”. Warto zauważyć, że te, niepoparte żadnym doświadczeniem czy dowodem, mogą być dla nas bardziej niebezpieczne, niż mogłoby się wydawać. Wiadomo bowiem nie od dziś, że „przekonania są większym wrogiem prawdy, aniżeli kłamstwa” – jak to powiedział wybitny filozof Fryderyk Nietzsche.
Dzieje się tak, bo człowiek obarczony przekonaniami ma ograniczoną elastyczność w przystosowaniu się do różnych sytuacji, które nie mieszczą się w jego „zasobie prawd”, czyli poglądów na życie. Szczególnie zły wpływ na zdrowie psychosomatyczne wywierają przekonania nabyte podczas wychowania opartego na dwuznaczności prawd głoszonych i obserwacji podwójnej moralności rodziców. Taką rzeczywistość plastycznie przedstawił Pino Pellegrino, mówiąc, że „dzieci na nas patrzą, kiedy mówimy o wodzie, ale pijemy wino.”
Polska psycholog Alicja Krata w jednym ze swoich artykułów: „Czy jesteś emocjonalnie stabilna?” powołuje się na słynnego psychoterapeutę, współautora „Poradnika dla wszystkich, którzy chcą przeżyć życie w emocjonalnym zdrowiu” Robina Skynnera i przedstawia pewien ideał osobowości, nazywając go „osobowością zdrową”. Dowiadujemy się z niego, że ludzie pozbawieni bagażu złych przekonań bywają życzliwymi wobec świata, ale także wobec siebie – cokolwiek ich spotyka, a sprawia kłopot czy niepowodzenie – jest dla nich… wyzwaniem, a nie porażką.
Aby wyzwolić się z nawyków, człowiek pokonać musi wiele barier, co wymaga głębokiej determinacji; żeby zmienić przekonania, trzeba zmienić swój punkt widzenia na rzeczywistość, a więc i nabyć umiejętności wyboru i podejmowania decyzji oraz odwagi odmawiania i okazywania emocji, ale także umiejętności dawania i brania. Jest to ważna droga do zdobycia doświadczenia i wynikającej z niego wiedzy. I pamiętajmy, że doświadczenie to nic innego jak tylko nazwa, którą nadajemy swoim błędom.
Dariusz Spanialski
Zostaw komentarz