Po sąsiedzku. A może tak do Wolborza?
Niewątpliwie najwspanialszym i najcenniejszym zabytkiem w gminie Wolbórz jest Pałac Biskupów Kujawskich, który obecnie pełni siedzibę Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Ustawicznego im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego. Z tym obiektem mogą kojarzyć się wyjątkowe osoby: Stanisław August Poniatowski i Robert Kennedy, a także film „Rzeczpospolita babska”. Do takiej szkoły z pewnością wraca się z przyjemnością po wakacyjnej przerwie.
Po niespełna 60 minutach jazdy samochodem znajdziemy się w jednej z najstarszych miejscowości w Polsce, o której pierwsze wzmianki pochodzą z roku 1065. Chociaż to niewielka miejscowość, położona blisko Piotrkowa Trybunalskiego i Tomaszowa Mazowieckiego przy trasie Warszawa-Katowice-Wrocław, to jest dobrze skomunikowana.
Początki rezydencji
Od początku swojej historii Wolbórz należał do dóbr biskupich diecezji wrocławskiej, a później kujawskiej. Dobra lokalizacja zachęciła biskupów do wybudowania w miejscowości swoich rezydencji. Pierwszą siedzibą biskupów był zamek, który spłonął w 1766 r. i nie został odbudowany. Decyzją biskupa Antoniego Ostrowskiego zbudowano nową, wygodniejszą i okazalszą rezydencję. Budowa trwała od 1768 do 1773 r., a za twórcę pałacu uważa się znanego architekta włoskiego pochodzenia – Franciszka Placidiego. Nowa rezydencja składała się również z budynków mieszkalno-gospodarczych oraz rozległego założenia parkowego ze zwierzyńcem. Dojazd do reprezentacyjnych budynków stanowiła szeroka, czterorzędowa aleja lipowa. Barokowa rezydencja zyskała uznanie wśród ówczesnych mieszkańców ziem polskich, a odwiedził ją między innymi ostatni król Polski Stanisław August Poniatowski. Dzisiaj ten zabytek zaliczany jest do najdostojniejszych rezydencji magnackich w naszym kraju. Siedziba przez biskupów była jednak użytkowana bardzo krótko, bo już w 1798 r. została skonfiskowana na rzecz skarbu państwa. Wówczas pałac wraz z zabudowaniami gospodarczymi i ogrodem był między innymi siedzibą: koszar wojskowych, szkoły podstawowej i liceum, różnych instytucji opieki społecznej. W 1939 r. obiekt został przejęty przez Niemców. Wojna nie oszczędziła pałacu i wraz z przylegającą aleją lipową został w znacznej części zniszczony. W roku 1948 zespół pałacowo-parkowy uznano za zabytek, a w latach 50. XX wieku przeprowadzono kompleksowe prace konserwatorskie i adaptacyjne. W 1960 r. na dziedzińcu odsłonięto pomnik „Dwa miecze”, upamiętniając w ten sposób 550. rocznicę wymarszu wojsk króla Władysława Jagiełły z Wolborza na bitwę pod Grunwald. W 1964 r. obiekt odwiedził Robert Kennedy, senator i brat prezydenta Stanów Zjednoczonych.
ZSCKU w Wolborzu
Na dzisiejszy zespół szkół składa się pałac, dwie oficyny, pomieszczenia gospodarcze i kordegarda, a także z dziedziniec paradny i park pałacowy. Od południowego zachodu teren placówki zamknięty jest falistym ogrodzeniem z żelazną bramą. W korpusie głównym znajdują się pomieszczenia dydaktyczne i administracyjne, oficyny przeznaczono natomiast na internat, w którym jest 180 miejsc. Pawilony kwadratowe pełnią funkcje mieszkalne. W łączniku południowo-wschodnim mieści się stołówka, a w północno-zachodnim jest sala gimnastyczna. Ponadto na uczniów szkoły czeka boisko sportowe oraz warsztat szkoleniowo-produkcyjny i stajnia, z której korzystają uczniowie kierunku technik hodowca koni. Wszystkie pracownie wyposażone są w najnowsze pomoce dydaktyczne. W szkole dostępna jest również sala wideo, sala muzyczna i nowoczesne pracownie informatyczne.
Emilia Antosz
Zostaw komentarz