Największy botanik w Polsce jest w Łodzi
Wiosną kwitną w nim tulipany i magnolie, latem liliowce, a jesienią za sprawą drzew liściastych przemienia się w ogród pełen wspaniałych barw. Na powierzchni 67 hektarów rośnie ponad 3400 gatunków, odmian i mieszańców roślin gruntowych i około 2000 roślin szklarniowych. Znalazł się w gronie jedenastu najciekawszych ogrodów botanicznych w Polsce.
Ogród Botaniczny w Łodzi, który dziś możemy zwiedzać, powstawał w latach 60. i 70. XX wieku według projektu inż. Henryka Tomaszewskiego. W 1973 roku udostępniono zwiedzającym pierwszą część ogrodu o powierzchni 20 hektarów. Można wtedy było spacerować po działach poświęconych florze polskiej, alpinarium, systematyce roślin zielonych i fragmentami działu zieleni parkowej. W kolejnych latach stopniowo zagospodarowywano dalsze części ogrodu i udostępniano miłośnikom przyrody.
Dziewięć działów ogrodu
Ogród ma charakter parkowo-leśny. Prezentowane są w nim gatunki flory rodzimej oraz liczne rośliny obcego pochodzenia. Ekspozycja podzielona jest na dziewięć działów. Ogród Japoński prezentuje rośliny pochodzące z Japonii, Chin i innych krajów Dalekiego Wschodu. Wiosną można podziwiać w nim piękno kwitnących magnolii i wiśni. W Dziale Systematyki Roślin Zielnych zgromadzono przeszło 400 gatunków roślin, a wiele spośród nich podlega ochronie prawnej. Są tu rośliny lecznicze, uprawne np. pietruszka i cebula oraz przemysłowe jak rącznik pospolity, z którego nasion wytłacza się olej rycynowy. Działem chętnie odwiedzanym jest Alpinarium. Jego teren został ukształtowany z różnorodnymi formacjami skalnymi m.in. z granitów, wapieni i dolomitów. W ten sposób próbowano nadać tej części ogrodu charakter zbliżony do górskiego, a roślinom stworzyć odpowiednie warunki wegetacji.
Skansen Roślinny składa się z trzech odrębnych kolekcji roślinnych prezentowanych na tle tradycyjnej wiejskiej zagrody. Są rośliny ozdobne, użytkowe i sadownicze powszechnie uprawiane w przydomowych ogródkach i sadach jeszcze w pierwszej połowie XX wieku. Tłem dla prezentowanych roślin jest zabytkowa chałupa, drewniana stodoła, kamienna obórka, studnia z żurawiem i płot pleciony z wierzbowych gałązek. Zwiedzając łódzkiego botanika, nie wolno pominąć Działu Kolekcji Roślin Ozdobnych, którego całoroczną dekoracją są oryginalne gatunki kwiatów, drzew i krzewów. Z pewnością niejednego miłośnika róż zachwyci możliwość zobaczenia kolekcji składającej się z 185 odmian tych wyjątkowych kwiatów. Pierwsze zaczynają kwitnąć już w czerwcu. Natomiast granicę Działu Zieleni Parkowej stanowi ok. 100-letnia aleja lipowa składająca się z 115 drzew, która została uznana za Pomnik Przyrody. Jest też Dział Flory Polskiej z roślinami chronionymi i zagrożonych wyginięciem, a także Dział Roślin Leczniczych i Przemysłowych. Niezła gratka dla fanów fitoterapii, gdyż prezentowanych jest tu około 230 gatunków roślin szeroko stosowanych w ziołolecznictwie. I ostatni największy powierzchniowo dział – Arboretum. Wspaniałe, rozciągające się na dużej przestrzeni trawniki łąkowe dają poczucie rozległej przestrzeni, a walory krajobrazowe zwiększają cztery stawy połączone ze sobą kaskadowo oraz dwa wzgórza o wysokości względnej 3-5 metrów.
Oprócz stałych ekspozycji organizowane są również cykliczne wystawy. Jedną z najpiękniejszych i najpopularniejszych jest wiosenna wystawa tulipanów. Przyciąga tłumy odwiedzających. Barwne kobierce składają się z ponad 60 tysięcy kwitnących kwiatów w 40 odmianach.
Do Ogrodu Botanicznego warto wybrać się o każdej porze roku, bo zawsze znajdziemy w nim coś zachwycającego – kwitnące drzewa owocowe, piwonie, rododendrony czy liliowce.
Zostaw komentarz