Muzeum Drukarstwa – jedyne takie miejsce w Polsce
Historia drukarstwa w Polsce ma już niemal 550 lat. Niewiele jest jednak instytucji, w których możemy poznać tę dziedzinę przemysłu z relacji prawdziwych pasjonatów i zawodowców działających w branży. Na szczęście jest takie miejsce w województwie łódzkim, całkiem niedaleko, bo w Radomsku. To Muzeum Drukarstwa Rodziny Kamińskich.
Muzeum zostało otwarte 30 sierpnia 2018 roku. Jego powstanie nie byłoby możliwe bez zaangażowania Stowarzyszenia Upowszechniania Wiedzy o Tradycji i Historii Drukarstwa. Pomysł powstania muzeum zakiełkował w głowach przedstawicieli radomszczańskiej rodziny Kamińskich, która od blisko 50 lat związana jest z tym zawodem. Dla nich drukarstwo to nie tylko praca, ale przede wszystkim wielka pasja. Z pewnością z tego powodu nigdy nie wyrzucali maszyn, które przestawały być potrzebne w ich rodzinnym zakładzie i były zastępowane ich nowoczesnymi odpowiednikami. Ta bezcenna kolekcja stała się przyczynkiem do otwarcia tej instytucji.
Fascynująca podróż w czasie
W muzeum poznajemy historię drukarstwa, dawniej nazywaną „czarną sztuką”. Co ciekawe wszystkie urządzenia poligraficzne zgromadzone na ekspozycji zostały poddane wielogodzinnym pracom restauratorskim, dzięki czemu zwiedzający mogą zobaczyć, jak one działają. W trakcie oprowadzania przewodnicy nie tylko prezentują dziwnie wyglądające maszyny i ich sposób działania, ale również zdradzają wiele interesujących faktów i ciekawych anegdot. Wśród eksponatów znaleźć można na przykład ręczną maszynę drukarską typu Boston pochodzącą z okresu przedwojennego, a także gilotynę do papieru z końca XIX wieku. Zgromadzono bardzo bogatą kolekcję czcionek o różnych krojach i rozmiarach. Dawniej to od drukarza zależało, jaka typografia zostanie wykorzystana do przygotowania zamówienia.
W muzeum spotkamy również zecera, który opowiada o swojej pracy. To zawód, który powoli odchodzi w zapomnienie ze względu na zmieniające się technologie związane z drukiem. Niemniej jednak warto pamiętać, jak istotną rolę odgrywał w przeszłości, gdyż był on sercem drukarni. Zecer był osobą wyspecjalizowaną w składaniu czcionek oraz pozostałych części składowych druku. Warto zobaczyć, jak kiedyś wyglądało ręczne składanie tekstu. Dziś pracę tę wykonują komputery.
Wystawa i warsztaty
Oprócz stałej ekspozycji w muzeum prezentowane są również wystawy czasowe, oczywiście związane z tematyką drukarstwa. Organizowane są także prelekcje i warsztaty. Wiele atrakcji przygotowywanych jest również z okazji „Dnia Drukarza”, który w Polsce obchodzony jest 6 czerwca. W tym dniu pracownicy muzeum zachęcają zwiedzających do udziału w pokazach barwienia papieru, czyli malowania na wodzie oraz w pokazach druku typograficznego.
Obecna sytuacja epidemiologiczna nie pozwala na zwiedzanie instytucji kulturalnych, dlatego Muzeum Drukarstwa Rodziny Kamińskich w Radomsku przygotowuje ofertę dla tych, którzy chcą zapoznać się z ich działalnością w inny sposób. Propozycja będzie dostępna w mediach społecznościowych na profilu FB muzeum. Warto tam zajrzeć.
Emilia Antosz
Zostaw komentarz