Po sąsiedzku. Dworek Marii Konopnickiej w Bronowie
Jaki związek ma Bronów w województwie łódzkim z Marią Konopnicką – słynną poetką, nowelistką i pisarką dla dzieci? Wie ten, kto zna opowiadanie Marii napisane w roku 1885 pod tytułem „Jak się dzieci w Bronowie z Rozalią bawiły”. Co ciekawe, był to jej pierwszy utwór adresowany do dzieci. Zapraszamy zatem na wycieczkę do Bronowa.
Większość z nas z pewnością słyszała o Muzeum Konopnickiej w Żarnowcu lub Suwałkach, ale nasz region też może pochwalić się miejscem, które kultywuje i upowszechnia pamięć o urodzonej w XIX w. jednej z najwybitniejszych pisarek w historii literatury polskiej. Dworek w Bronowie znajduje się z dala od głównych tras i niecałe 50 kilometrów od Zgierza. Bronowski majątek był miejscem, w którym Maria zamieszkała wraz ze swoim mężem Jarosławem Konopnickim herbu Jastrzębiec tuż po ślubie i żyła tam w latach 1862 -1872. Podczas pobytu w Bronowie urodziła ośmioro dzieci. Przeżywała tutaj z pewnością najpiękniejsze chwile swojego życia, ponieważ mówi się o tym, że była zachwycona starym dworem, rozległym parkiem i życzliwymi sąsiadami. W czasie 10-letniego pobytu w dworku przeżyła również te najsmutniejsze – straciła dwoje dzieci, a w powstaniu styczniowym w 1863 r. zginął jej brat. Na krótki czas Państwo Konopniccy wyjechali za granicę, a po powrocie pisarka była zajęta wychowywaniem dzieci i prowadzeniem gospodarstwa. Znawcy jej twórczości mówią, że to właśnie okres bronowski pomógł jej lepiej poznać lud i duszę ludu. A dzięki literaturze mogła opowiedzieć o przeżyciach mieszkańców wsi, tych najbardziej biednych i pokrzywdzonych.
Wystawa
W dworku znajduje się filia Centrum Rozwoju Edukacji Województwa Łódzkiego Biblioteki Pedagogicznej w Sieradzu oraz sale wystawowe. Chociaż obecny budynek nie jest tym, w którym mieszkała pisarka, to powstał w 1902 r. na fundamentach dworku Konopnickich. W latach 80. XX w. został wpisany do rejestru zabytków województwa łódzkiego. Ekspozycja nie jest duża, a całość podzielono na dwie sale muzealne: Izbę Pamięci Marii Konopnickiej i Izbę Zbiorów Oświatowych. A zatem zobaczymy wystrój wnętrz z epoki i ciekawe pamiątki po pisarce oraz jej dzieła w różnych wydaniach. Zrekonstruowano również wystrój szkolnej klasy z połowy XX w., bo w latach 40-70 XX w. w dworku znajdowała się szkoła. Z inicjatywy Haliny Sławińskiej – nauczycielki poddębickiego liceum 14 maja 1960 r. otwarto w ganku szkoły „Izbę Pamięci M. Konopnickiej”, wmurowano pamiątkową tablicę, otwarto szlak rajdu pieszego Bronów – Poddębice i nadano szkole imię poetki. Muzeum rozpoczęło swoją działalność dopiero w 1994 r.
Przyszłość dworku Konopnickiej
20 kwietnia br. na terenie parku wokół bronowskiego dworu został przedstawiony projekt powstania Centrum Ogrody Animacji im. Marii Konopnickiej. Powstanie tu nowa instytucja kultury województwa łódzkiego z elementami poznawczymi i odkrywczymi, które będą służyły do obserwacji ptaków, ryb, kwiatów, a także zjawisk związanych z obiegiem Ziemi wokół Słońca. Twórcy projektu kompleksu deklarują, że będzie to miejsce, w którym zamieszkają krasnoludki. A wszystko po to, żeby przyszli goście mogli przenieść się do połowy XIX w. i poczuć klimat oraz atmosferę miejsca, w którym żyła Maria Konopnicka wraz ze swoją rodziną.
Emilia Antosz
Zostaw komentarz