Radziejowice – z dala od zgiełku
Radziejowice odwiedzali trzej polscy władcy: Zygmunt III Waza, Władysław IV oraz Jan III Sobieski. Bywali tutaj również wybitni polscy twórcy, między innymi Henryk Sienkiewicz, Lucjan Rydel, Juliusz Kossak, Jarosław Iwaszkiewicz i Józef Chełmoński. Obecnie miejsce to stanowi Dom Pracy Twórczej, który dzięki licznym atrakcjom zachwyca turystów i przenosi ich w zupełnie inny świat.
Radziejowice to miejscowość położona w południowo-zachodniej części Mazowsza. Ze Zgierza podróż samochodem zajmie nam około godziny. Leży nad rzeczką o intrygującej nazwie Pisia Gągolina, a otaczają ją malownicze tereny dawnej Puszczy Jaktorowskiej. Wspaniałe walory krajobrazowe oraz obronne sprawiły, że w XV wieku zbudowano tu reprezentacyjną siedzibę rodu Radziejowskich. A kolejnymi właścicielami majątku byli Prażmowscy, Ossolińscy i Krasińscy. Wpływali oni na ostateczny wygląd założenia pałacowo-parkowego, a obecny klasycystyczny kształt rezydencja zawdzięcza uczniowi Domenica Merliniego – architektowi Jakubowi Kubickiemu, zatrudnionemu przez rodzinę Krasińskich.
Rezydencja pałacowo-parkowa
Cały teren został podzielony na dwie części. Po jednej stronie ulicy znajdą się: klasycystyczny pałac i neogotycki zameczek (mieszczą się tutaj apartamenty dla gości i zaplecze gastronomiczne) oraz willa szwajcarska (z pokojami dla gości i pomieszczeniami administracyjnymi). Po drugiej stronie znajduje się modrzewiowy dwór szlachecki i czworaki (przeznaczone na pokoje gościnne), a także kuźnia (w której odbywają się różne warsztaty i imprezy). Tuż obok stoi nowoczesny Nowy Dom Sztuki posiadający dwie sale wystawowo-koncertowe. Całość otoczona jest wielohektarowym parkiem o założeniu angielskim. Wejście do niego jest bezpłatne. Oprócz zachwycającej przyrody, jak na przykład dzika część ze strumieniami, bagnami oraz rozłożystymi konarami wiekowych drzew i aleją lipową i jesionową – obiektami wpisanymi na listę pomników przyrody, w scenerię parkową wprowadzono akcenty artystyczne. Prezentowane są rzeźby znamienitych polskich twórców, dzieła dłuta Xawerego Dunikowskiego, Alfonsa Karnego, Gustawa Zemły, Maksymiliana Biskupskiego czy Ludwiki Nitschowej oraz popiersia osobistości związanych w przeszłości z tym miejscem – wybitnych gości i właścicieli. Znaleźć tu również można dzieła Józefa Wilkonia, jak choćby „Arkę” wykonaną w drewnie i „Bramę Teatru Narodowego” w metaloplastyce.
Galeria Chełmońskiego
Od 2012 roku w pałacowych wnętrzach można zobaczyć największą wystawę dzieł Józefa Chełmońskiego – znanego i cenionego malarza polskiego realizmu, która jednocześnie jest największą stałą wystawą monograficzną w Polsce. Znajdują się na niej dzieła z Muzeum Narodowego i z prywatnych kolekcji. Część prac nigdy wcześniej nie była pokazywana publicznie. Na wystawie oprócz dzieł malarskich prezentowane są również prywatne pamiątki i zdjęcia Chełmońskiego. Pałacowe zbiory są sukcesywnie powiększane. Malarz ostatnie lata swojego życia mieszkał w Kuklówce niedaleko Radziejowic. Przyjaźnił się z rodziną Krasińskich i był częstym gościem w radziejowickim pałacu.
Dziś w Radziejowicach regularnie odbywają się imprezy kulturalne. Jednym z najciekawszych festiwali jest Letni Festiwal im. Jerzego Waldorffa. Pisarz nie tylko tu pracował i odpoczywał, ale razem z dyrektorem Bogumiłem Mrówczyńskim organizował koncerty i wystawy.
Emilia Antosz
Zdjęcia: Mateusz Ciągło
Zostaw komentarz