Las Łagiewnicki – jak dobrze go znasz?
Doskonały o każdej porze roku. Idealny na spacer, na przejażdżkę rowerem i bardzo popularne miejsce do biegania. Chętnie i często odwiedzane przez zgierzan i łodzian. Niby znany, ale czy faktycznie wiemy, jakie atrakcje się w nim kryją?
Las Łagiewnicki to jeden z największych kompleksów leśnych znajdujących się w granicach miasta w Europie. A jednocześnie największy teren rekreacyjny w Łodzi. Zajmuje powierzchnię ponad 1200 hektarów. Las jest pozostałością po wielkiej Puszczy Łódzkiej. Możemy podziwiać w nim wspaniałe dęby (nawet 200-letnie okazy), sosny, brzozy, świerki, graby oraz wiele innych gatunków drzew, krzewów. Mikolodzy szacują liczbę występujących tutaj grzybów na około 1000 gatunków. Ze względu na charakteryzujący się bogactwem florystycznym obszar, 280 gatunków roślin, w tym podlegające ścisłej ochronie m.in. gatunki storczyków, bluszczu pospolitego, pełnika europejskiego i ochronie częściowej: konwalia majowa, marzanka wonna, kopytnik pospolity, w roku 1996 wydzielono fragment lasu i utworzono Rezerwat przyrody Las Łagiewnicki. To jeden z dwóch rezerwatów przyrody w granicach administracyjnych miasta i jedyny dostępny dla odwiedzających. Drugi rezerwat Polesie Konstantynowskie znajduje się w Parku na Zdrowiu i nie jest udostępniony zwiedzającym.
Miejsce z historią Samą nazwę las zawdzięcza osadzie Łagiewniki, która powstała prawdopodobnie już w XI wieku. Mieszkańcy na dwór książęcy dostarczali łagwi, czyli naczyń z drewna i skóry, służących do przechowywania i przenoszenia napojów. Z czasem wieś stała się własnością szlachecką. Pod koniec XIX wieku należała do Juliusza Heinzla, który wybudował tutaj neorenesansowy pałac. Historia odcisnęła swoje piętno na tej budowli. Dzisiaj znajduje się on w rękach prywatnych, a jego nowi właściciele próbują przywrócić mu dawny blask. Na wprost pałacu, po drugiej stronie ulicy Okólnej, znajduje się klasztor franciszkanów, którego budowa rozpoczęła się w drugiej połowie XVII wieku. Niestety historia nie oszczędziła również tego obiektu. W połowie XIX wieku klasztor zlikwidowano, a w budynkach umieszczono szkołę i dom dla biedoty. Natomiast w okresie okupacji niemieckiej znajdowały się tu wojskowe warsztaty samochodowe i szkoła niemiecka. To trudny okres, w którym sprofanowano kościół i klasztor oraz zniszczono 4 z 6 kapliczek. Ocalały 2 drewniane, barokowe kapliczki – św. Rocha i Sebastiana oraz św. Antoniego. Ta druga jest najstarszym zabytkiem na terenie Łodzi. W jej środku bije źródełko, które przez wiele osób uznawane jest za cudowne. O jej początkach krążą liczne legendy, które nawiązują do objawień św. Antoniego w XVII wieku.
Leśne atrakcje Po Łagiewnikach możemy spacerować wytyczonymi szlakami – niebieskim o długości 15 km lub żółtym o długości 8 km. Ale możemy również wybrać własne leśne ścieżki, po drodze mijając leśne stawy, tablice edukacyjne informujące o życiu lasu lub upamiętniające jego historię. Dla miłośników rowerów stworzono w lesie pumptrack, a dla dzieci Leśnictwo Miejskie w Łodzi przygotowało Akademię Leśnego Przyjaciela, w której można dowiedzieć się, jak wysoko rosną drzewa lub z ilu warstw zbudowany jest las. Jest też leśny plac zabaw – swoisty tor przeszkód, na którym można ćwiczyć równowagę. Na las można popatrzeć też z góry. Przy ulicy Łupkowej zlokalizowana jest Górka Widokowa Rogi. Powstała z gruzów burzonych starych zabudowań z terenów Retkini i Teofilowa. Obecnie przysypana ziemią i porośnięta florą, a z jej szczytu rozciąga się panorama na Łódź i okolicę. Relaks można też znaleźć na terenie Arturówka. Tu są stawy, latem działa strzeżona plaża i wypożyczalnia sprzętu wodnego. Dla dzieci place zabaw: tradycyjny i wodny oraz park linowy. Znajdziemy tutaj też ofertę gastronomiczną. Często organizowane są tu wydarzenia kulturalne i sportowe.
Emilia Antosz
Zostaw komentarz