Jeziorsko – jeden z czterech największych sztucznych zbiorników w Polsce
Jeziorsko i jego okolice to idealny teren na jednodniową wycieczkę za miasto, nad którym odpoczniemy od codziennego zgiełku i naładujemy akumulatory. To nie tylko największy zbiornik wodny w województwie łódzkim. Najbliższa okolica ma również wiele do zaoferowania.
Jeziorsko to sztuczny zbiornik retencyjny znajdujący się na granicy województwa łódzkiego i wielkopolskiego. Zajmuje powierzchnię ponad 42 kilometrów kwadratowych, a jego pojemność to około 200 milionów metrów sześciennych. Powstał z myślą ochrony przed powodzią niżej położonych miast Wielkopolski – od Koła do Poznania. Jego historia sięga początku lat 60. XX wieku, kiedy to powstał zamysł jego budowy. Pomysłodawcą i projektantem był Józef Głuszak. W pierwszej połowie lat 70. XX wieku stworzono projekt techniczny, a na przełomie lat 1975 i 1976 rozpoczęto pierwsze prace. Mieszkańcy z około 400 gospodarstw zostawili swoje domy i zmienili miejsce zamieszkania, aby można było zrealizować ten śmiały projekt. Jeziorsko do użytku zostało oddane w 1986 roku. Oprócz znaczącej roli regulacji przepływów rzeki Warty i nawadniania użytków rolnych w czasie suszy, pełni również funkcje energetyczne i rekreacyjne. W miejscowości Skęczniew zlokalizowano zaporę czołową, która została wykorzystana do wytwarzania energii w elektrowni wodnej. Elektrownia „Jeziorsko” wytwarza prąd, który może zaspokoić potrzeby miasteczka od 15 do 20 tysięcy mieszkańców. Na koronie zapory umieszczono kamień upamiętniający pomysłodawcę powstania Jeziorska. Zapora była też miejscem realizacji jednej ze scen do filmu „Deja vu” Juliusza Machulskiego z roku 1989.
Siedlątkowo – miejsce najbardziej wysunięte w Jeziorsko
W Siedlątkowie znajduje się najmniejsza pod względem liczebności wiernych parafia w Polsce. Do parafii należy niewiele ponad 120 osób. Historia siedlątkowskiej parafii sięga XI wieku. W 1683 roku został zbudowany z kamienia i cegły kościół Świętego Marka Ewangelisty, który zachował się do dziś. Zabytek ocalał przed zalaniem dzięki wybudowania wielkiego półkolistego falochronu, który z trzech strony otacza kościół. W kościele znajdują się relikwie z Domu Matki Bożej z Nazaretu pochodzące z włoskiego Sanktuarium Loretańskiego. Warto zwrócić również uwagę na obraz w ołtarzu bocznym. W uszaku przedstawiona jest scena łowiecka – anioł chroni zwierzęta gospodarskie przed lisem. Jest to najstarsze przedstawienie scenki łowieckiej w kościele w Polsce. Oprócz zwiedzenia kościoła można również pospacerować po falochronie i popatrzeć na Jeziorsko z innej perspektywy.
Rezerwat przyrody Jeziorsko
To największy rezerwat na terenie województwa łódzkiego, który został utworzony w roku 1998. Zajmuje powierzchnię prawie 2000 hektarów. Zadaniem rezerwatu jest ochrona płytkiej, cofkowej części zbiornika Jeziorsko wraz z ostojami wielu ptaków wodnych i wodno-błotnych. Gnieżdżą się tu ginące gatunki ptaków, często w bardzo dużych ilościach. Można spotkać tu między innymi bociana czarnego, gęś gęgawę, mewę małą, mewę srebrzystą, mewę pospolitą, bataliona i podróżniczka, a także kaczki (krzyżówka, płaskonos, czernica, głowienka) i perkozy (dwuczuby, rdzawoszyi). Znajduje się tu także najważniejsze w skali kraju stanowisko lęgowe czapli białej.
Jeziorsko to również plaże, place zabaw, pola namiotowe, domki nad wodą, porty jachtowe i wakepark. Miłośnicy pływania żaglówkami, motorówkami i wszelkiego typu łódkami z pewnością pokochają to miejsce.
Emilia Antosz
Zostaw komentarz