Dworek w Leszczynku – perła kultury regionu kutnowskiego
Województwo łódzkie to nie tylko geograficzne centrum Polskim, ale również kulturalne. Łączy w sobie różnorodność w postaci nowoczesnej sztuki Łodzi z tradycją ludową podregionów. Nic zatem dziwnego, że na terenie województwa znajdują się cztery obszary krajobrazu kulturowego uznane za parki kulturowe i otoczone opieką z mocy ustawy o ochronie zabytków. Jednym z nich jest Park kulturowy etnograficznego podregionu kutnowskiego związanego z poetą romantycznym Józefem Bohdanem Zaleskim. A zatem wybierzmy się w podróż do Leszczynka.
Leszczynek to mała miejscowości znajdująca się w niewielkiej odległości od Kutna. Największą atrakcją miejsca jest dwustuletni zespół dworsko-parkowy, w którym znajduje się Centrum Kultury Gminy Kutno. Zabytek to późno klasycystyczny dwór powstały w XIX wieku. Ten parterowy, murowany budynek znajdował się przy bardzo rozległym dziedzińcu z charakterystycznym owalnym podjazdem. Przy dworze mieścił się ogród kwiatowy, sad oraz park z traktem spacerowym i ciekawym układem stawów – na jednym z nich wzniesiono sztuczną wyspę. Na terenie parku można podziwiać starodrzew – majestatycznie wyglądające lipy, graby i klony. Do najcenniejszych należy jednak pomnikowy dąb szypułkowy o obwodzie pnia 5,5 m i wysokości 31 metrów.
Historia Leszczynka
W XIX wieku właścicielami kompleksu dworsko-folwarcznego został ród Górskich, który mieszkał w posiadłości przez ponad sto lat. W latach 1822-24 w majątku należącym w owym czasie do pułkownika Franciszka Górskiego w charakterze nauczyciela domowego został zatrudniony początkujący poeta Józef Bohdan Zaleski zaliczany do „szkoły ukraińskiej polskiego romantyzmu”. Jego utwory były bardzo popularne, a oprawę muzyczną skomponował do nich sam Fryderyk Chopin. Adam Mickiewicz bardzo cenił sobie twórczość Zaleskiego i zadedykował mu wiersz „Do B…Z…”. Jednym z najbardziej znanych utworów, które Zaleski napisał w trakcie pobytu w Leszczynku. są: „Śpiew poety”, „Dumka hetmana Kosińskiego”, „Fantazya, wiersze do P.R.”. Ciekawa historia związana jest również z córką Franciszka – Laurą Czosnowską. Była zaprzyjaźniona z Fryderykiem Chopinem. Znali się nie tylko z Warszawy, ale również odwiedziła go w Nohant we Francji. Chopin nazywał ją „Lorką”. Ta wizyta został przedstawiona w filmie „Błękitna nuta” Andrzeja Żuławskiego. Muzyk zadedykował Lorce cykl trzech utworów muzycznych „Mazurki op. 63”. Laura w trakcie swojej podróży odwiedziła również Paryż, gdzie poznała Juliusz Słowackiego. Poeta zainspirowany jej przeszłością napisał wiersz „Córka Cerery”. Kolejnymi właścicielami majątku byli Benjamin Kopelman, Michał Komorowski, Wanda Lortsch, Piotr Gałązka, Leon Żychliński i Stefan Perkowski.
Leszczynka współcześnie
Po II wojnie światowej zespół dworsko-parkowy stał się własnością Skarbu Państwa. W latach 1946-2001 mieściła się w nim szkoła podstawowa, a od 2008 roku był siedzibą Ośrodka Kultury Gminy Kutno. W 2015 roku na terenie zespołu dworsko-parkowego w celu ochrony zabytku utworzono „Park kulturowy etnograficznego podregionu kutnowskiego związanego z poetą romantycznym Józefem Bohdanem Zaleskim”.
W latach 2018 – 2020 dwór wraz z przylegającym parkiem został poddany rewitalizacji. Nie tylko odnowiono budynek, ale również powstały drogi wokół dworku, chodniki, parking. Zwiedzający w przestrzeni parkowej mogę korzystać boiska, placu zabaw i siłownia pod chmurką oraz wiele elementów małej architektury. Ośrodek Kultury opracowuje ofertę kulturalną, która będzie atrakcyjna nie tylko dla mieszkańców, ale również turystów.
Emilia Antosz
Zostaw komentarz