Miejsce, gdzie jest słońce i wino
Relaksujący spacer wśród winorośli, degustacja wina, urocze, ciche i spokojne miejsce. Enoturystyka w Polsce robi się coraz bardziej popularna. Ma to związek z renesansem rodzimych tradycji winiarskich. W wielu miejscach winnice są odtwarzane, ale zakładane są również zupełnie nowe. Niedaleko powstała największa winiarnia w centralnej Polsce – Witaj Słońce.
Nieopodal Kutna położona jest malownicza miejscowość Mnich Probostwo. Ze Zgierza dojedziemy tam w zaledwie godzinę. Po drodze mija się lasy, pola maków, a na końcu czeka na nas duży obszar zieleni. To właśnie to miejsce wybrali małżeństwo Sylwia i Arek Prośniewscy na założenie rodzinnej winiarni Witaj Słońce.
Początki
Winnica powstała w 2018 roku i jest pionierską uprawą w tej części Polski. Jej założenie poprzedzone było badaniem gruntu, dostosowywaniem parametrów ziemi, wyborem najlepszych szczepów winorośli i sposobem ich upraw. Przez 2 lata trwały przygotowania i konsultacje z ekspertami, ale dzięki tym wszystkim zabiegom winnica jest najnowocześniejszą w Polsce. Powierzchnia działki przeznaczonej pod uprawę to 2,35 hektara. W 51 rzędach nasadzono około 10 tysięcy roślin. Rośnie tu 9 szczepów winorośli, a wśród nich przeważają białe odmiany. Odwiedzając winnice, poznamy między innymi takie jak: Solaris, Muscaris, Johanniter, Seyval Blanc, Regent, Cabernet Cortis. W pierwszym roku zbiorów zebrano 7 ton owoców, z którego wyprodukowano 42 hektolitry wina. Warto dodać, że to efekt prowadzenia uprawy zgodnie z naturą, bez używania chemii. To z pewnością przyczyniło się do pierwszych sukcesów winnicy. Na Międzynarodowych Targach Poznańskich w 2021 roku właściciele odebrali srebrny medal. Wina pochodzące z tej rodzinnej plantacji cieszą się coraz większym zainteresowaniem wśród rodzimych restauratorów oraz miłośników win.
Nie tylko degustacja
Państwo Prośniewscy winnicę założyli z pasji do ziemi, do tego, co naturalne i oczywiście do wina. Marzyli o tym, aby stworzyć miejsce, w którym można się wyciszyć, odpocząć i odciąć od codziennego zgiełku. To miejsce daje możliwość kontaktu z przyrodą i winoroślami. Przyjeżdżając tu na krótki wypoczynek, nie tylko zwiedzimy winnice, ale poznamy jej historię i powstającego tu wina. Organizowane są również degustacje wina białego, czerwonego, różowego i polskiego wina musującego. Właściciele planują organizować warsztaty, w których będzie można poznać proces powstawania wina, a to dzięki uczestnictwu w zbiorach połączonych z tradycyjnym ugniataniem gron.
Jak na kutnowski region przystało, w winnicy zamieszkały również róże. Przy każdym z 51 rządów zasadzono różany krzew. Pełnią one nie tylko funkcję ozdobną. W tradycyjnej uprawie róży przypisano bardzo ważną rolę strażnika zdrowia winorośli. Gdy pojawia się najgroźniejsza choroba, czyli mączniak winorośli, w pierwszej kolejności będzie widoczny właśnie na róży. To daje właścicielowi czas na ochronę cennych roślin.
Emilia Antosz
Zdjęcia: Archiwum Winnicy – Witaj Słońce
Zostaw komentarz