Proekologiczne. Zgierzanie w zielone grają
W Zgierzu ruszyła ekologiczna rewolucja, której inicjatorami są sami mieszkańcy. W ramach projektu „W zielone gramy!” mieszkańcy skupili się na trzech kluczowych inicjatywach, które mają na celu poprawę stanu środowiska i wzmocnienie więzi społecznych. Projekt to rodzaj manifestu zaangażowania społeczności w poprawę jakości życia. Jednak podejmowane są również konkretne działania. – Niezwykle inspirujące jest zaangażowanie uczestników w walkę ze śmieciami. Jeden z zespołów pracuje intensywnie nad projektami związanymi z efektywnym gospodarowaniem odpadami, organizacją zbiórek śmieci oraz opracowaniem innowacyjnych rozwiązań dla poprawy czystości miasta – opowiada Daria Flis, koordynator projektu z ramienia Stowarzyszenia EZG, które pozyskało środki z programu NOWEFIO. – Kolejna inicjatywa zakłada stworzenie przestrzeni, w której mieszkańcy Zgierza wspólnie pielęgnują ogród społeczny. To nie tylko szansa na uprawę własnych warzyw, ale również okazja do integracji i wymiany doświadczeń o kuchni zero waste. Ogród społeczny to prawdziwe centrum zrównoważonego stylu życia.
W ramach trzeciej inicjatywy społeczność skupiła się na tworzeniu ekologicznej ścieżki edukacyjnej. Uczniowie zgierskich szkół wspólnie z mieszkańcami projektują ścieżkę, która ma na celu edukację najmłodszych w zakresie ochrony środowiska, segregacji śmieci i zrównoważonego rozwoju.
Projekt nie ogranicza się jedynie do tradycyjnych działań ekologicznych. Organizowane warsztaty są prawdziwą ucztą dla pasjonatów, a ich oferta obejmuje szeroką gamę tematów z dziedziny ekologii, np. rękodzieło z wykorzystaniem materiałów z recyklingu, ekologiczne zabawy dla najmłodszych czy gotowanie roślin rosnących wokół nas. – Bardzo ważnym elementem projektu jest współpraca z różnymi instytucjami w Zgierzu. To nie tylko potężny impuls dla samorządu, ale również szansa na skoordynowane i efektywne działania na rzecz ekologii – kontynuuje Daria Flis ze Stowarzyszenia EZG. – Projekt otwiera się na współpracę z najróżniejszymi partnerami, w tym z lokalnymi biznesami, szkołami czy organizacjami pozarządowymi, ale również z miastem Zgierz. Urzędnicy pomagają nam zrealizować inicjatywy od strony formalnej.
Sercem projektu są ekologiczne debaty z udziałem przedstawicieli władz, mieszkańców, organizacji społecznych i ekspertów – stanowią one idealną platformę do wymiany poglądów i wspólnego planowania działań na rzecz ochrony środowiska. Jedna się już odbyła, wkrótce zorganizowane zostaną kolejne.
Projekt sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030. (mr)
Zostaw komentarz