Partycypacyjnie dla zachowania dziedzictwa
Muzeum Miasta Zgierza organizuje trzy interesujące projekty w służbie lokalnej historii i dziedzictwu. Do ich realizacji zaprasza tutejszą społeczność, zachęcając mieszkańców do aktywnego udziału w tworzeniu nowych ekspozycji oraz upamiętnianiu ważnych wydarzeń z historii Zgierza. Pierwsza inicjatywa współtworzona z Komendą Powiatową Policji w Zgierzu i Rodziną Policyjną 1939 w Łodzi, przy wsparciu prezydenta miasta Zgierza Przemysława Staniszewskiego, służy upamiętnieniu funkcjonariuszy Policji Państwowej II Rzeczypospolitej pochodzących ze Zgierza oraz powiatu zgierskiego, którzy stali się ofiarami zbrodni katyńskiej. Poprzez zbieranie zdjęć i innych pamiątek, muzeum dąży do zachowania pamięci o tych bohaterach i ich poświęceniu. Pamiątki mają trafić na ekspozycję organizowaną z okazji Święta Policji, podczas którego odsłonięty zostanie kamień pamięci. Pamiątki i informacje zbierane będą do 15 czerwca.
O innym partycypacyjnym przedsięwzięciu „Magiel historyczny – izba pamięci zgierzan” pisaliśmy ostatnio, więc tu jedynie przypomnimy, że muzeum poszukuje starych przedmiotów codziennego użytku, jak balie do prania, ręczne maglownice czy żelazka.
Kolejnym interesującym projektem jest „Odnaleziona Niepodległa”. Inicjatywa koncentruje się na bohaterach walczących o niepodległość oraz wydarzeniach I wojny światowej i wojny polsko-bolszewickiej. Projekt obejmuje zbiór niepublikowanych fotografii zgromadzonych przez znanego zgierskiego regionalistę Jerzego Wieczorka. Te unikalne zdjęcia dokumentują udział zgierzan w Legionach Polskich i innych polskich formacjach tego okresu, rzucając nowe światło na ich bohaterskie losy. Celem projektu jest opracowanie tych cennych materiałów oraz ich publiczne udostępnienie poprzez stworzenie wystawy plenerowej, katalogu oraz organizację serii edukacyjnych zajęć, które przybliżą historię regionu i kształtują postawy patriotyczne. Projekt „Odnaleziona Niepodległa” dofinansowano ze środków Biura „Niepodległa” w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.
Wszystkie wspomniane projekty stanowią wyjątkową okazję dla mieszkańców Zgierza do aktywnego uczestnictwa w tworzeniu historii swojego miasta oraz budowania więzi społecznych poprzez dzielenie się rodzinnymi historiami i pamiątkami. Więcej szczegółów wszystkich przedsięwzięć znaleźć można na stronie internetowej muzeum oraz w muzealnych social mediach. (mr)
Muzeum Miasta Zgierza
Zostaw komentarz