Mieszkać, żyć i rozwijać się w Zgierzu, dla Zgierza
Gdy zgierzanie rozmawiają o Zgierzu, zawsze z dumą podkreślają jego wiek i rolę w historii regionu.
Bez robienia dokładnych badań, można powiedzieć, że wypowiadane opinie uzależnione są od wieku rozmówcy, jego bagażu życiowych doświadczeń, a także zaangażowania w działalność społeczną i gospodarczą. Na ogół przeważa entuzjastyczna ciekawość spraw związanych z miastem, chociaż nie brakuje opinii, że wszystko, co „zgierskie” jest „be”. Dość zabawnie, ale i niesprawiedliwie brzmią wypowiedzi osób, które porównują Zgierz z Krakowem, Wrocławiem czy Łodzią. Miasta bywają bowiem różnej wielkości imają różnorakie znaczenie. Mogą pełnić funkcje administracyjne, przemysłowe, handlowe, kulturalno-oświatowe, turystyczne czy medyczno-uzdrowiskowe. Jak pamiętamy z lekcji historii, duże średniowieczne miasta pełniły przede wszystkim funkcje obronne, były ośrodkami administracji i punktami poboru ceł od wędrujących z towarami kupców. Mieszkańcy wsi i niewielkich miasteczek zajmowali się natomiast produkcją rzemieślniczą. Z czasem funkcje ekonomiczno-produkcyjne przejęły miasta. Uznaje się, że rozwój miast uzależniony jest od realizowanych funkcji administracyjnych na poziomie samorządów lokalnych, regionalnych czy państwowych. Im więcej funkcji miasto pełni, tym chętniej osiedlają się w nim i wokół niego kolejni mieszkańcy. Niezwykle ważny jest obszar gospodarczy i społeczny, czyli na przykład rynek pracy lub możliwości pozyskania miejsca na lokalizację domu czy budowę zakładu produkcyjnego. Dostęp do usług w postaci żłobków, przedszkoli, szkół i placówek kulturalno-oświatowych jest równie wysoko ceniony. Niektórzy uważają, że wzorem do zarządzania miastem mogą być organizacje gospodarcze czy biznesowe. Jednakże chociaż w procesach zarządzania miastem i biznesem występują podobne funkcje: planowanie, organizowanie, motywowanie/przewodzenie i kontrola, to jednak podstawowe cele różnią się istotnie. W biznesie celem jest osiąganie zysku umożliwiającego dalszy rozwój prowadzonej działalności gospodarczej. Zarządzający miastem koncentrują swoją uwagę na zaspokajaniu potrzeb społecznych, takich jak edukacja, zdrowie publiczne, bezpieczeństwo porządkowe, ekologiczne, energetyczne, transport i komunikacja ze społecznością lokalną.
W dużym skrócie nawiązuję do tego, czym może być miasto dla jego mieszkańców, choć dla każdego inna funkcja miasta może być tą najważniejszą.
Wędrując po Zgierzu, często nie zauważamy zachodzących w nim zmian. Na walory Zgierza, które wydawały mi się oczywiste, zwrócili uwagę moi przyjaciele, którzy po kilku latach zachcieli mnie odwiedzić. Duże wrażenie wywarła na nich „zielona wizytówka” Zgierza. Park miejski z zagospodarowanym terenem wokół stawu jest doskonałym miejscem na chwile wypoczynku. Wędrówka po uliczkach z domami zgierskich tkaczy i wizyta w muzeum wywołała chwile zadumy nad piękną historią Zgierza i polskiego włókiennictwa. Wizyta i udział w imprezie w Starym Młynie także były powodem do dumy i z przyjemnością wysłuchiwałem gratulacji dla władz za doprowadzenie do otwarcia ważnego dla miasta ośrodka kultury. Na wycieczkę na Malinkę nie musiałem moich gości zachęcać. Jak się okazało, słyszeli o tym miejscu od znajomych z Łodzi.
My, zgierzanie naprawdę mamy się czym chwalić. W mieście jest coraz czyściej. Winniśmy jeszcze bardziej dbać o czystość wokół naszych osiedli i zabudowań. Miasto w miarę radzi sobie z tym problem. Niestety, nie zawsze radzą sobie właściciele prywatnych posesji. Przy okazji apel do właścicieli kochanych czworonogów. My też je kochamy, ale prosimy, sprzątajcie po swoich ulubieńcach.
Mamy prawo żyć i rozwijać się w dobrze zarządzanym mieście, ale przecież nie wszystko zależy od władz. Sami tez powinniśmy zadbać o nasze środowisko, biorąc udział w pracach organizacji społecznych, radach osiedlowych, różnych przedsięwzięciach i angażując się w rozwój wspólnego dobra, jakim jest nasze miasto Zgierz.
Dr Kazimierz Kubiak
Zostaw komentarz