Pod flagą olimpijską
Tylu uczestników igrzysk jeszcze w naszym mieście nie widziano. Ostatnie tygodnie obfitowały w wydarzenia promujące szczytne idee olimpijskie i jednocześnie aktywność ruchową wśród młodego pokolenia. Mistrzowie z dumą patrzyli na swoich następców.
W tym roku wszystkie drogi sportowców spod znaku pięciu kół prowadziły do Zgierza. Nasze miasto było organizatorem Regionalnych Obchodów Dnia Olimpijczyka, a zmodernizowane obiekty MOSiR okazały się idealnym miejscem spotkań wielkiej sportowej rodziny. Odniesienie do następujących po sobie pokoleń nie jest tu tylko efektownym hasłem. W hali przy ulicy Wschodniej pojawili się uczestnicy igrzysk organizowanych jeszcze w latach 60. XX wieku – i tak przez wszystkie dekady aż do czasów współczesnych. Mieczysław Nowicki, Kajetan Broniewski, Jan Kudra, Agnieszka Nagay, Zygfryd Kuchta to tylko część wybitnych sportowców, którzy odwiedzili 24 września nasze miasto. Akcentów olimpijskich było więcej. Główna uroczystość w hali MOSiR przeprowadzona została zgodnie z ceremoniałem igrzysk: podniesiono flagę z charakterystycznymi kołami, odegrano hymn, zapalono znicz. Ważnym elementem obchodów były gry i zabawy sportowe z udziałem uczniów zgierskich podstawówek. To symboliczna sztafeta pokoleń, tym bardziej że po zakończeniu zmagań wyróżnienia dzieciom wręczali olimpijczycy.
W hołdzie zgierzanom
Związki naszego miasta z ruchem olimpijskim mają długą tradycję, regionalne obchody były doskonałą okazją, aby to podkreślić. Nowej wielofunkcyjnej hali MOSiR nadano imię Zgierskich Olimpijczyków, a przed budynkiem zasadzono upamiętniające sportowców drzewo. W uroczystościach wzięli udział: Roksana Zasina (zapasy; Tokio 2020), Włodzimierz Cieślak (zapasy; Monachium 1972), Tomasz Kupis (zapasy; Barcelona 1992), Józef Stefaniak (hokej; Innsbruck 1964), Jan Stopczyk (hokej; Sarajewo 1984, Calgary 1988), Justyna Mospinek-Kluz (łucznictwo; Ateny 2004, Pekin 2008). Nie zapomniano też o zmarłych sportowcach: Lesława Kroppa (zapasy; Rzym 1960) i Stanisława Olczyka (hokej; Cortina 1956, Innsbruck 1964) reprezentowali członkowie rodzin. Dodatkowo w korytarzu łączącym hale MOSiR zorganizowano wystawę prezentującą sylwetki zgierzan – uczestników igrzysk.
Niezwykli nauczyciele
Dla przedstawicieli starszych klas podstawówek zorganizowano kilkanaście dni wcześniej Wielką Olimpijską Lekcję WF. Dziewczęta oraz chłopcy trenowali w hali MOSiR w podgrupach. Każdy zespół ćwiczył przez kilkadziesiąt minut pod opieką jednego nauczyciela, następnie grupa korzystała ze wskazówek kolejnego trenera. A byli to prawdziwi specjaliści od sportu! Lekkoatleta Mateusz Borkowski – olimpijczyk z Tokio (2020), koszykarka Elżbieta Nowak – olimpijka z Sydney (2000), zapaśnik Tomasz Kupis – olimpijczyk z Barcelony (1992) i Stanisław Jaszczak, trener Mateusza Borkowskiego, a wcześniej szkoleniowiec Adam Kszczota i innych łódzkich olimpijczyków. Specjalnym gościem zgierskiej lekcji był wenezuelski szermierz Rubén Dario Limardo Gascón – złoty medalista z Londynu. Jeśli się uczyć to od mistrzów. Dzieciaki korzystały ze wskazówek olimpijczyków, a przy okazji wysłuchały wykładu na temat zdrowego odżywiania.
Wizyta mistrza
Kolejnym olimpijskim akcentem była wizyta w naszym mieście Karola Zalewskiego. Biegacz był członkiem sztafety 4x400m, która zdobyła złoto na ostatnich igrzyskach w Tokio. Przyjazd lekkoatlety do Zgierza to efekt nawiązania współpracy z lokalną formą BSG produkującą m.in. systemy nawierzchni sportowych. Panu Karolowi tak bardzo spodobało się w naszym mieście, że wziął udział w koncercie w ramach „Zakończeniu lata” oraz wręczał medale uczestnikom Memoriału im. Władysława Lisieckiego.
Jakub Niedziela
Zostaw komentarz