Folkowe przystanki w regionie łódzkim
Wiadomo od dawna, że obcować ze sztuką można także poza muzeami i salami koncertowymi. Na przykład… na gminnych przystankach autobusowych. Dzięki Fundacji „Tu brzoza” w północno-zachodniej części województwa łódzkiego upiększono malowidłami kilkanaście przystanków. Prace często inspirowane są znanymi obrazami, choć w przestrzeni wiejskiej znajdziemy też dzieła oryginalne. Co je łączy? Wszystkie są niezwykle kolorowe i co ważniejsze inspirowane polskim folklorem.
Zaczęło się od „Babiego lata” na przystanku w Nowym Pudłowie – malowidło Sylwestra Stabryły nawiązuje do słynnego obrazu Józefa Chełmońskiego. Następnie pojawiały się: „Folklor sieradzki” Natalii Grali (w Pudłówku) i inspirowani powieścią Reymonta „Chłopi” Stabryły (w Górze Bałdrzychowskiej). Kolejne malowidła mocniej eksponowały postacie kobiece, to m.in. „Panna młoda” Stabryły w Businie czy „Ojczyzna” Grali w Feliksowie. Na grafice dołączonej do tekstu wyróżniliśmy „Żniwa” Grali z przystanku w Wólce (inspirowane pracą Włodzimierza Przerwy-Tetmajera), „Portret Józia” Stabryły z Jeżewa (tak, to chłopiec od Wyspiańskiego) czy wspomnianą już „Pannę młodą”. Jednak na uwagę zasługuje każda z kilkunastu prac – ich dokładny opis można znaleźć na stronie www.szlakfolkowychprzystankow.pl (zakładka mapa).
Pomysłodawczyni ściennych folkowych malowideł Barbara Gortat z Fundacji „Tu brzoza” wiele lat spędziła poza granicami naszego kraju. Z jednej strony zatęskniła za polską swojskością, z drugiej podpatrzyła, że w innych krajach można promować kulturę ludową w pomysłowy sposób. Szlak folkowych przystanków doczekał się dziesiątków opisów na portalach podróżniczych (opisów – dodajmy – entuzjastycznych), tworzy się już o tym projekcie prace magisterskie. Nie zwlekajmy z wizytą w powiecie poddębickim, bo choć nikt nie ma w planach likwidacji galerii, przytrafiają się malunkom większe lub mniejsze nieszczęścia (np. kibicowskie napisy). Aby zakończyć przyjemnym akcentem: w 2021 autorzy projektu zostali wyróżnieni przez Prezydenta RP nagrodą „Dla dobra wspólnego”.
Zostaw komentarz