Ekologiczny Zgierz! Drugie, ciekawsze życie pilota do telewizora
To z całą pewnością były niezwykłe warsztaty dla młodzieży.
„Moda na recykling” – pod takim tytułem 18 maja w Starym Młynie odbyło się edukacyjno-ekologiczne spotkanie uczennic i uczniów liceum im. Traugutta z projektantką Anną Kubisz, która przy współpracy z Europejską Platformą Recyklingu inspirowała młodych ludzi do umiejętnego i kreatywnego wykorzystania elektrośmieci. Surowców do wytworzenia modowych akcesoriów dostarczyła z kolei współpracująca od marca ze Zgierzem firma MB Recykling (ta, która postawiła w Zgierzu czerwone pojemniki na większe elektrośmieci). Na stołach, przy których pracowali uczestnicy warsztatów, znalazły się folie odbijające światło znajdujące się pod matrycami telewizorów LED czy piloty. Celem było stworzenie czegoś modowego, co będzie można zaprezentować podczas ogólnopolskiego pokazu, który odbędzie we wrześniu w Warszawie. Wówczas na wybiegu pojawią się znane osoby ze świata show biznesu. Do tej pory akcję wsparły takie osoby jak Barbara Kurdej-Szatan, Anna Mucha, Katarzyna Cichopek, Olga Borys, Anna Powierza, Katarzyna Skrzynecka, Monika Miller, Ruda z Red Lips i wielu innych. Te nazwiska to dla wielu młodych ludzi istotna zachęta do stworzenia kreacji, jednak oprócz tego ważne jest budowanie świadomości ekologicznej. – Warsztaty to tylko pretekst, żeby zwrócić uwagę młodych ludzi na to, że nie można elektroodpadów wyrzucać do koszy na zwykłe śmieci. One muszą trafić w odpowiednie miejsce po to, żeby móc je przetworzyć i chronić zasoby naturalne naszej planety. Tak więc tworzenie ubrań jest taką kreatywną formą spędzenia czasu i zarazem zwróceniem uwagi na ten bardzo ważny fakt – mówi projektantka.
Z przekazanych materiałów na warsztatach w Zgierzu powstały różne ozdobne akcesoria do odzieży, bransoletki i inna biżuteria, a także piękna torebka.
– Odwiedziliśmy wiele miast i gmin z terenu całej Polski. Cieszymy się, że w czasie każdego z wydarzeń młodzi ludzie choć na chwilę oderwali się od telefonu czy komputera, a przygotowując recyklingowe stylizacje, uruchomili swoją wyobraźnię i zrobili coś pożytecznego dla środowiska. Dzięki takim projektom widzimy, że edukacja ekologiczna, którą prowadzimy, ma sens i spotyka się ze wspaniałym odbiorem zarówno młodszych, jak i dorosłych – mówi Mikołaj Józefowicz, dyrektor generalny ERP Polska Organizacja Odzysku SEiE i Organizacja Odzysku Opakowań S.A.
Była to 3 edycja projektu realizowanego w całym kraju od 2019 roku, a Zgierz jest jedynym miastem w województwie łódzkim, w którym odbyły się artystyczne warsztaty.
Zostaw komentarz