Święta dziwne i dziwniejsze. Czekoladowy jednorożec na tęczy
Kontynuujemy przegląd świąt, delikatnie mówiąc, nietypowych. Kwiecień nie zawodzi pod tym względem – swoje dni mają i tęcza (03.04), i kojarzący się z nią jednorożec (09.04). Dbający o kondycję fizyczną powinni pamiętać o Światowym Dniu Sportu (06.04), a jeśli podczas świętowania stracą zbyt wiele kalorii, koniecznie niech celebrują Dzień Czekolady (12.04). Oczywiście najważniejszym kwietniowym świętem pozostaje Dzień Doceniania Męża (16.04) przez przypadek chyba sąsiadujący w tym roku ze Światowym Dniem Trzeźwości (15.04).
Dzień Tęczy (3 kwietnia)
Już ponad trzysta lat temu ludzkość odkryła, że za zjawisko tęczy odpowiadają procesy optyczne i meteorologiczne. Co nie przeszkadza wciąż traktować jej jako elementu baśniowego. Często z okazji Dnia Tęczy dzieci w przedszkolach wykonują jej rysunki, bardziej ambitni wychowawcy proponują eksperymenty chemiczne z użyciem całej gamy kolorów. Zjawisko rzadko uchwytne? W Internecie można znaleźć porady, jak samemu tęczę wywołać („najprostszym sposobem jest rozpylenie wody w powietrzu, słońce nie może być nad głową, także musisz stać plecami do słońca”).
Dzień Grzeczności za Kierownicą (5 kwietnia)
Jedno ze świąt, które powinno trwać cały rok. Kampanię zwracającą uwagę na zachowanie kierowców zainicjowano wiele lat temu we Francji. Podobno aż 80% uczestników ruchu raz w tygodniu obserwuje agresywne zachowania prowadzących pojazdy. Nadużywanie klaksonu, oślepianie światłami, zajeżdżanie drogi, a czasami nawet rękoczyny. Do sieci trafiają wciąż nowe nagrania bójek – zarejestrowane przez kamery samochodowe. Może pora wrzucić na luz?
Dzień Radia (11 kwietnia)
W Polsce święto tego szlachetnego medium przypada na kwiecień, choć proklamowany przez UNESCO Światowy Dzień Radia obchodzony jest w lutym. Skąd ta różnica? Nasz kraj nawiązuje do wydarzenia z 11 kwietnia 1923 r., gdy Stowarzyszenie Radiotechników Polskich uchwaliło dokument „Opinia zarządu SRP w sprawie wytycznych do ustawy radiotelegraficznej”. Z radiem jest podobnie jak z książką, co jakiś czas ogłasza się koniec tego medium, a ono wciąż żyje. Ponad 19 milionów Polaków słucha radia FM „z eteru”, kolejne 2 miliony stawia na audycje radiowe w Internecie.
Dzień Czekolady (12 kwietnia)
Podobnie jak w przypadku radia kwietniowe obchody Dnia Czekolady to polska specyfika. Rocznie Polak zjada ponad pięć kilogramów tego wyrobu cukierniczego z dodatkiem kakao. Dawno minęły czasy, gdy musieliśmy zadowalać się produktami czekoladopodobnymi, dziś od różnorodności tabliczek może zakręcić się w głowie. Najdziwniejsze smaki? Czekolada z pieprzem, cynamonem i chili, z solą morską, z anyżem oraz z zielem angielskim. Przy okazji kwietniowego święta warto powtarzać, że jest smaczna i zdrowa. Dobrze wpływa na mózg i układ krwionośny, szczególnie jej gorzka odmiana.
Światowy Dzień Doceniania Męża (16 kwietnia)
Obchodzony w trzecią sobotę kwietnia. Sposób jego świętowania zależy wyłącznie od inwencji żony, internetowe poradniki sugerują ugotowanie ulubionej potrawy, zakup małego prezentu lub… wspólne oglądanie transmisji sportowej. W tonie bardziej serio – to dobra okazja (podobnie jak wrześniowy Dzień Doceniania Żony), aby pielęgnować wzajemne relacje i okazać współmałżonkowi trochę czułości.
opracował: Jakub Niedziela
Zostaw komentarz