Nie zawsze zabawne przygody jeża
Jeż, którego Zgierz ma w symbolu graficznym, jest powszechnie występującym gatunkiem. I być może właśnie z powodu liczebności nie za bardzo przejmujemy się jego losem. Fakt, że jest on w logo miasta to znakomity pretekst do lepszego poznania gatunku, a być może nawet podjęcia się próby jego ochrony we własnym zakresie.
A jest o co powalczyć, bo każdego roku giną tysiące tych niezwykle pożytecznych i potrzebnych w naszym ekosystemie zwierząt. Szacuje się, że większość z nich to ofiary kierowców – pod kołami śmierć ponosi aż co czwarty z nich. To dużo, ale niestety może być jeszcze więcej. Wręcz mówi się o nadchodzącym gwałtownym spadku populacji jeży w ciągu najbliższych 5 lat, co oczywiście ma związek z działalnością człowieka.
Nieocenieni i delikatni pomocnicy
O tej porze roku jeże trwają w zimowym letargu, najczęściej zakopane gdzieś pod warstwą liści i gałęzi, zwinięte w ciasny kłębek. Obudzą się dopiero wtedy, gdy temperatura na zewnątrz osiągnie 15 stopni. Wcześniej może je wybudzić gwałtowny, niespodziewany wzrost temperatury. A że zimowa aura to w ostatnich latach pasmo niespodzianek,to warto dowiedzieć się, jak im pomócjuż teraz, przed rozpoczęciem nowego sezonu.
Warto zauważyć, że jeże nie stanowią żadnego zagrożenia dla człowieka ani dla upraw czy hodowli. Wręcz pomagają rolnikom, ogrodnikom i nam, którzy lubimy cieszyć się z małych przydomowych upraw. Kolczaste stworzenia są bowiem smakoszami ślimaków, małych gryzoni, owadów, larw, ale również padliny. Są w stanie zjeść w ciągu doby nawet sto gąsienic. Nie pogardzą też resztkami owoców i warzyw. Niestety, obecność ślimaków w ich diecie to paradoksalnie spore zagrożenie. Część ssaków zatruwa się, zjadając mięczaki wraz z chemicznymi środkami ochrony roślin, którymi zwalcza się szkodniki.Spora część jeży wpada do oczek wodnych i niezabezpieczonych studzienek, wykopów, z których nie może się wydostać, wiele ginie w wyniku wypalania traw. To nie wszystkie zagrożenia. Poważnymi wrogami sympatycznych mieszkańców lasów są: lisy, borsuki i… psy.
Pomagać z głową, żeby nie nie zaszkodzić
Zdarza się, że jeż wybudzi się w środku zimy. Bez pomocy nie ma szans na przeżycie. Jednak pomagać trzeba umiejętnie, bo wychłodzony i odwodniony organizm nie przyjmie pożywienia i karmiąc, możemy zwierzęciu dodatkowo zaszkodzić. W przypadku znalezienia jeża,bezpiecznie można mu podać wodę, zapewnić mu ciszę i ciepły, ciemny kąt (można go na przykład włożyć do pudełka, wypełnionego np. miękkim papierem, w którym będzie udostępniona woda) i zawiadomić straż miejską. Strażnicy, w zależności od stanu zwierzaka zdecydują, czy odwieźćgo do lecznicy w Jasionce czy wezwać lekarza weterynarii na miejsce.
Postępowanie ze znalezionym dzikim (lub bezdomnym) zwierzęciem reguluje przyjęty przez Radę Miasta Zgierza w styczniu zeszłego roku w formie uchwały Program opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt. Szczegóły znaleźć można w punkcie 6.
Świetnym kompendium wiedzy o jeżach, rodzajem internetowej pierwszej pomocy jest również strona Ośrodka Rehabilitacji Jeży http://jerzydlajezy.com oraz fb/jerzydlajezy – obydwie platformy od wielu lat systematycznie wzbogacane treściami przez animatora pomocy tym ssakom Jerzego Garę. Znajdziemy tam sporo ciekawostek, inspirujących historii, ale również odpowiedzi na wiele pytań dotyczących pomocy w nagłych przypadkach, takich jak na przykład, co robić przypadku znalezienia jeża ze złamaną kończyną, rannego, jak rozpoznać u jeża hipotermię czy odwodnienie. Tymczasem bądźmy ostrożni podczas robienia wiosennych porządków na działkach, zwłaszcza gdy usuwamy kopce liści i gałęzi pozostałych po zimie, bo być może są to legowiska jeży.
Czy wiesz, że
W Polsce występują dwa gatunki jeży: jeż wschodni (Erinaceusconcolor) oraz jeż zachodni (Erinaceuseuropaeus), które różnią się między innymi ubarwieniem brzusznej strony ciała i okolic oczu. Obydwa objęte są ścisłą ochroną gatunkową.
Długość tułowia z głową osiąga maksymalnie 30 cm, długość ogonkato 2-5 cm.
Jeże osiągają maksymalnie 2000 g wagi ciała.
Dorosły jeż może mieć nawet około 7 tysięcy kolców – ich brzuszki są pokryte bardzo delikatnymi włoskami.
Jeż przesypia do 18 godzin w ciągu doby, jest aktywny w nocy.
Jeż potrafi iść nawet z prędkością do 9 km/h.
Samica rodzi zwykle 4-6 młodych po trwającej 5-6 tygodni ciąży i opiekuje się nimi do osiągnięcia samodzielności, czyli około miesiąca.
Średnia długość życia na wolności: 4-7 lat. Zdarza się, że żyją dłużej.
Jeże mają znakomity węch i doskonale słyszą dźwięki o wysokiej częstotliwości, co umożliwia im skuteczne polowanie na owady.
Renata Karolewska
Zostaw komentarz