Zgierz w hołdzie Niepodległej
Miejskie obchody Święta Niepodległości znowu, po rocznej przerwie, mogły przybrać radosny i widowiskowy charakter. Sytuacja pandemiczna pozwoliła na zorganizowanie Parady Niepodległości, mszy w intencji Ojczyzny i Mieszkańców Zgierza oraz uroczystego apelu przed budynkiem UMZ. Finałowym akcentem listopadowego święta było złożenie hołdu obrońcom Ojczyzny na cmentarzu przy ul. Skargi. W godzinach wieczornych mieszkańcy mogli też uczestniczyć w koncercie chórów zorganizowanym przez zgierską „Lutnię”.
Szczególnymi gośćmi miejskich obchodów byli harcerze zgierskiego hufca ZHP, którzy od dwóch dekad przywożą Ogień Niepodległości z Cmentarza Legionowego w Kostiuchnówce (tekst Macieja Rubachy poświęcony Sztafecie Rowerowej w tym numerze miesięcznika). W oczekiwaniu na przyjazd harcerzy Stowarzyszenie EZG zorganizowało piknik na placu Kilińskiego: rozdawano balony, robiono pamiątkowe zdjęcia, odbył się też finał konkursu „Dołącz do Sztafety Ogień Niepodległości”. W blasku zachodzącego słońca ruszyła w stronę Urzędu Miasta Zgierza Parada Niepodległości, jej uczestnicy nieśli ogromną biało-czerwoną flagę.
Na placu Jana Pawła II zaproszono mieszkańców na piknik rodzinny „Służymy Niepodległej”. Nie zabrakło grochówki z kuchni polowej czy pokazów broni na stoisku Muzeum Miasta Zgierza. Miłośnicy historii mogli obejrzeć wystawę „20 lat Sztafety Ogień Niepodległości”. Po mszy w kościele św. Katarzyny rozpoczęło się składanie kwiatów i zniczy przed budynkiem Urzędu Miasta Zgierza. Prezydent Przemysław Staniszewski nawiązał w swym przemówieniu do wydarzeń z listopada 1918 roku, także w Zgierzu przejmowano wtedy urzędy i zakłady przemysłowe z rąk okupanta. Honorowi goście uroczystości – zgierscy harcerze – złożyli przed ratuszem ogień pobrany z miejsca spoczynku legionistów Józefa Piłsudskiego. Tradycyjnie odwiedzono też Stary Cmentarz, gdzie znajdują się groby zgierzan – uczestników walk o Niepodległość. (jn)
Zostaw komentarz