Zgierz – nasza przestrzeń
Zgierz to ponad pięćdziesięciotysięczne miasto leżące nad Bzurą, graniczące z Łodzią. To także nasza mała ojczyzna, z którą w jakiś sposób jesteśmy związani od urodzenia lub z wyboru. Warto zastanowić się, dlaczego warto tu mieszkać, z jakiego powodu coraz chętniej osiedlają się tu łodzianie. Wszak nawet sławne z hymnu miasta córki młynarza chciały mieszkać w Zgierzu.
Miasto ma dobrą lokalizację – leży nie tylko w centrum Polski, co sprawia, że niemalże do każdego miejsca w kraju jest względnie blisko, ale należy również do aglomeracji łódzkiej. Dzięki temu mieszkańcy bez większych problemów mogą dotrzeć do łódzkich stacji PKP, do Manufaktury, czy innych obiektów. Ponadto w samym mieście znajdują się dworce kolejowe, które łączą wiele kolejowych tras.
Wiele linii autobusowych daje możliwość przemieszczania się po całym mieście i dotarcie w każdy jego zakątek. To jednak nie koniec transportowych atrakcji – to przez nasze miasto ciągną się tory najdłuższej linii tramwajowej w Europie o numerze 46. I może trochę szkoda, że przejazdy przeszły do historii. Na szczęście jeszcze w tym roku na trasę wraca tramwaj linii 45.
Na „ty” z kulturą
Żeby zobaczyć całą panoramę Zgierza, można odwiedzić… kościół św. Katarzyny przy placu Jana Pawła II. To tam znajduje się taras widokowy, z którego można skorzystać po wcześniejszym umówieniu wizyty z proboszczem. W mieście oprócz zabytkowego kościoła jest jeszcze kilka innych atrakcyjnych miejsc, jak choćby łaźnia miejska. Prócz tego wiele jednostek kultury, jak biblioteka czy Muzeum Miasta Zgierza. Każdy z mieszkańców może znaleźć coś dla siebie. Dla najmłodszych oferowane są różnego rodzaju zajęcia w MDKu, MOKu, CKD. Dla chcących tworzyć historię, Hufiec ZHP Zgierz organizuje zbiórki i wyjazdy harcerskie. Seniorzy mogą korzystać z zajęć na Uniwersytecie Trzeciego Wieku czy Studium Wiedzy Praktycznej w MOKu.
Sport w parze z dobrą zabawą
MOSiR organizuje wiele zajęć sportowych z różnych dyscyplin. Dla miłośników sporów zimowych w naszym mieście działa kryte lodowisko. Oprócz tego są dwa baseny, liczne siłownie. Można też wypożyczyć rower miejski. Na Malince możemy popływać nie tylko na kajakach, ale również pojeździć rowerkami wodnymi, skorzystać z wielkiego placu zabaw, a od zeszłego roku ze strzelnicy golfowej. Gdy tylko robi się cieplej, oblegane są orliki, które obecnie są prawie przy każdym osiedlu i szkole.
Odstresowanie
Dla relaksu możemy przejść się po rewitalizowanym, pięknym parku miejskim, w którym znajdziemy stojaki z książkami, ławeczki, a ostatnimi czasy, pojawił się oświetlony nocą pomost.
Odstresowanie nie tylko dotyczy przebywania na świeżym powietrzu. Kolejną praktykowaną metodą są… zakupy.
W Zgierzu mieści się wiele marketów i sklepów. Są też trzy centra handlowe. – Dla każdego znajdzie się coś ciekawego. Młodzi mają orliki, lodowisko, skatepark. Dla starszych las, duży park, wiele nowo otwierających się kawiarni, trasy rowerowe, kluby piłkarskie. Poza tym mamy szkoły na każdym poziomie edukacyjnym. Od żłobków po technika i licea. Działają harcerze, różne inne stowarzyszenia. Jest gdzie pójść z psem, można łowić ryby w parku – mówi Bartek Olczak, wieloletni mieszkaniec Zgierza.
W dobie pandemii i ograniczonych możliwości korzystania z uroków miasta możemy wyjść na wirtualny spacer po Zgierzu, dostępny na stronie http://www.miasto.zgierz.pl/
Czy w takiej sytuacji kogoś może dziwić, że słynne ze zgierskiego hymnu córki Młynarza były nie chciały wyprowadzać się ze Zgierza? Kto by go nie pokochał? I to jeszcze przed wybudowaniem miejscowego McDonalda.
Zostaw komentarz