YouTube edukuje
Ekipy filmowe powróciły do Miasta Tkaczy. Niby nic w tym dziwnego, bo rejon ulic Rembowskiego-Narutowicza-Dąbrowskiego od dawna przyciąga reżyserów poszukujących XIX-wiecznego klimatu. Jednak w ostatnich tygodniach gościliśmy tu również twórców treści YouTube. Dzięki popularnemu serwisowi internetowemu informacja o tym, gdzie narodził się przemysł włókienniczy regionu, stała się jeszcze bardziej powszechna.
Ponad 310 tysięcy wyświetleń ma film „Kominy i twardziele” opublikowany na kanale „Historia Bez Cenzury”. I to niecałe dwa tygodnie po premierze! Niezwykle ekspresyjny Wojtek Drewniak opowiada o okolicznościach podpisania Umowy Zgierskiej i jej konsekwencjach: dynamicznym rozwoju przemysłu włókienniczego na tych ziemiach. Zwrot „bez cenzury” zobowiązuje – temat bogacących się fabrykantów połączony został z wątkiem ciężkiego życia ówczesnych pracowników manufaktur, także dzieci wykorzystywanych jako siła robocza. Świętowanie jubileuszu nie musi oznaczać pudrowania rzeczywistości.
Widzowie filmu docenili realizację zdjęć w XIX-wiecznej scenerii (Miasto Tkaczy, Muzeum Miasta Zgierza). Wśród komentarzy pojawiały się opinie, że warto przypominać, że „małe miejscowości miały duży wpływ na historię”.
30 marca – dokładnie w rocznicę podpisania Umowy Zgierskiej – pojawił się film jej poświęcony na kanale „Łódzkie HiStory”. Kilkuminutowa produkcja przypomina o znaczeniu dokumentu, pojawiają się też ciekawostki, m.in. o błędzie, jaki popełnił sporządzający umowę.
– Historię Zgierza znam od dawna, prawie 30 lat mieszkałem w Łodzi na Radogoszczu i często zaglądałem do was z aparatem. Gdy szukam w książkach czy Internecie historycznych ciekawostek, od razu przyciąga moją uwagę, gdy pojawia się hasło Zgierz – opowiada Łukasz Śwituniak, twórca „Łódzkie HiStory”.
To nie pierwsza realizacja dotycząca naszego miasta, którą opublikowano na tym kanale. Jako świadkowie powstawania materiału możemy zdradzić, że pojawią się kolejne zgierskie odcinki.
Foto: Krzysztof Głowacki
Zostaw komentarz