To powód do dumy, gdy nasze miasto kojarzy się pozytywnie
O najważniejszych projektach roku 2021, nowych pomysłach, by Zgierz stawał się miastem przyjaznym do życia i wzmacnianiu lokalnej tożsamości. A także o promowaniu naszego miasta w regionie i w kraju. Rozmowa z Prezydentem Miasta Zgierza Przemysławem Staniszewskim.
Dobry rok 2021. Tak zatytułowaliśmy fotorelację podsumowującą minione dwanaście miesięcy. Pamięta pan, jakie zdjęcia ilustrowały ten temat?
Na pewno pojawiły się zdjęcia z Malinki, ze Starego Młyna i foto związane z przywróceniem połączenia tramwajowego. Te trzy inwestycje to kroki milowe w rozwoju Zgierza. Jestem dumny, że udało się w 2021 roku zrealizować takie projekty. Malinka została poddana pierwszemu tak kompleksowemu remontowi od czasu zbudowania obiektu. To nowe kąpielisko z filtrowaną naturalnie wodą, boiska, place zabaw, ścieżki i nowe nasadzenia. W sezonie letnim przyjeżdżały tam tysiące ludzi, nie tylko ze Zgierza, ale praktycznie z całego regionu. Przyznam, że popularność Malinki przekroczyła moje i moich współpracowników oczekiwania. Oczywiście bardzo się z tego cieszymy. Stary Młyn to z kolei nowe centrum kultury. Budynek z jednej strony nowoczesny i funkcjonalny, z drugiej pięknie wpisujący się w zabytkową przestrzeń Zgierza. Dzięki nowej siedzibie MOK-u otworzy się też szersza perspektywa dla całego parku kulturowego. Do pięknego skansenu drewnianych domów dodaliśmy miejsce, które będzie tętnić życiem. Gdzie będzie można realizować pasje twórcze i spotykać się z żywą kulturą. Siedzibę już otworzyliśmy, ale planujemy jeszcze aranżację przestrzeni wokół młyna. Młodzi ludzie z pewnością znajdą tam coś dla siebie.
Do tego Stary Młyn położony jest w samym centrum miasta.
Dzięki bliskości placu Kilińskiego, który jest centrum komunikacyjnym Zgierza, mogą dotrzeć tam i zgierzanie z innych części miasta, i łodzianie korzystający z tramwaju. Przywrócenie połączenia tramwajowego ze stolicą województwa było efektownym zwieńczeniem 2021 roku. Jako pierwsze z miast aglomeracji odbudowaliśmy linię. Tramwaj przyspieszy poruszanie między miastami i rozładuje ruch samochodowy. W tym kontekście ważna będzie multimodalność zgierskiego systemu komunikacji. W nowym roku planujemy oddać do użytku miejsca postojowe dla samochodów i rowerów w sąsiedztwie przystanków. W ten sposób będziemy zachęcać mieszkańców do korzystania z transportu zbiorowego.
Uroczystość powitania tramwaju było bardzo efektowna i przyciągnęła sporo osób spoza Zgierza.
To zawsze powód do dumy, gdy nasze miasto kojarzy się z czymś pozytywnym. Rzeczywiście mieliśmy sporo gości i odzew medialny wydarzenia też był duży. Powtórzę, Zgierz jako pierwszy w regionie przywrócił połączenie tramwajowe, to musiało ucieszyć miłośników tych pojazdów także spoza naszego miasta. Wciąż oczywiście pamiętamy, jak niełatwy w realizacji był to projekt. Ceny w pewnym momencie poszybowały w górę i pozyskane przez miasto środki okazały się niewystarczające. Jednak dzięki zgodnej współpracy wielu instytucji, m.in. Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej, Urzędu Marszałkowskiego, czy stowarzyszenia ŁOM udało się zamknąć budżet tego projektu. A to koszt 35 mln złotych przy stosunkowo niedużym wkładzie miasta.
Temat udanego roku 2021 zilustrowaliśmy też zdjęciami Regionalnych Obchodów Dnia Olimpijczyka w Zgierzu oraz jubileuszu 200-lecia Umowy Zgierskiej.
Staramy się promować Zgierz w regionie i jednocześnie budować lokalną tożsamość wśród mieszkańców. Święto olimpijczyków zorganizowane w naszej nowej hali MOSiR przyciągnęło wielu znamienitych gości, z uznaniem patrzyli na nasze wysiłki związane z rozbudową infrastruktury sportowej. Jubileusz 200-lecia Umowy Zgierskiej miał przypomnieć o pionierskiej roli naszego miasta w rozwoju przemysłu włókienniczego w Królestwie Polskim. O tym, że to my wyznaczaliśmy drogę, którą podążyły inne ośrodki. Stąd hasło „Zgierz kolebką Ziemi Obiecanej”. Ustanowienie nowego herbu i flagi miasta przy okazji jubileuszu to kolejne elementy wzmacniania naszej lokalnej tożsamości.
Wracając do inwestycji, apetyt rośnie w miarę jedzenia. Co władze miasta szykują na 2022 rok?
Duże projekty infrastrukturalne są ważne, ale w obecnym roku chcemy skupić się na tych mniejszych, za to mocno przekładających się na jakość życia. Zgierz jako miejsce przyjazne mieszkańcom to nie pusty slogan. Kontynuować będziemy na przykład modernizację parku miejskiego, zgierzanie chętnie skorzystają z kolejnych terenów przystosowanych do aktywnego spędzania czasu, wypoczynku i rekreacji. Zgierz przyjazny to Zgierz zazieleniony, na pewno pojawią się nowe nasadzenia i to nie tylko w parku im. Kościuszki. Realizować będziemy remonty zasobu komunalnego, w tym odnowimy budynki przy ul. Długiej. Wciąż powstawać będą nowe bloki, rozwój mieszkalnictwa i bazy sportowej to przecież dwa filary zgierskiego rozwoju. Planujemy zmodernizować ciąg ulic Fijałkowskiego-Przygraniczna, w ten sposób scalimy tereny rekreacji, park miejski i Malinkę. I na pewno rozpoczniemy realizację wieloletnich projektów, na przykład tych dofinansowanych w ramach programu Rozwój Lokalny. Pozyskaliśmy 16 mln złotych m.in. na stworzenie strefy rzemiosł w Mieście Tkaczy, zainstalowanie zdrojów ulicznych, udoskonalenie systemu informacji pasażerskiej czy utworzenie Młodzieżowej Strefy Chillout’u. Powtórzę, to projekty może nie tak efektowne, jak remont Malinki czy tramwaju, jednak przełożą się na jakość życia w Zgierzu.
Rozmawiał Jakub Niedziela
Zostaw komentarz