Święta dziwne i dziwniejsze! Aby zołza była zdrowa w Dzień Królewny
W maju jest ich 155 – tyle świąt i dni nietypowych przypada na jeden z najpiękniejszych miesięcy w roku.
Niektóre mogą nas śmieszyć lub wywoływać jedynie uśmiech na twarzy, inne, jak chociażby Dzień Matki inspirować sentymentalne wspomnienia. Warto jednakże wiedzieć, że większość z nich ma za zadanie zwracać uwagę na ważne kwestie społeczne, ekologiczne, zdrowotne. A zatem maj to nie tylko 1 i 3 maja oraz Dzień Matki.
W kalendarzu na obecny miesiąc znajdziemy szczególnie dużo, bo aż 20 dni poświęconych jakiemuś problemowi zdrowia człowieka lub jakiejś grupie pracowników ochrony zdrowia. Mamy zatem na przykład Dzień Astmy i Alergii (3 maja) czy profilaktyki udarowej (10 maja). Dwa dni później (12 maja) pojawia się okazja, aby więcej mówić o na temat fibromialgii (choroby, na którą cierpi między innymi Lady Gaga, charakteryzującej się przewlekłym, dużym bólem mięśni, której przyczyny jest trudno wskazać, a objawy utrzymują się mimo leczenia), walki z czerniakiem czy na temat syndromu chronicznego zmęczenia i zaburzeń immunologicznych.
My jednak skoncentrujmy się na tych bardziej oryginalnych, jak na przykład na Światowym Dniu bez Komputerów (3 maja).
No bo czy dziś ktokolwiek z nas: uczeń, student, pracownik wyobraża sobie świat bez dostępu do tego urządzenia? Dzisiaj wielu z nas, szczególnie tych młodszych, prawdopodobnie nie wiedziałoby jak bez pomocy komputera lub smartfona wyznaczyć trasę wakacyjnego wyjazdu i jak w ogóle znaleźć cel wyprawy, a nawet jak dokonać prostej naprawy czy coś ugotować. Pomysłodawcami tego dnia są dwaj kanadyjscy imigranci, którzy chcieli spędzać więcej czasu w świecie realnymi niż wirtualnym. Ogłosili to światu poprzez… stronę internetową. I wyszło na to, że gdyby nie komputery i media elektroniczne, ich idea prawdopodobnie umarłaby w zarodku.
Na 10 maja przypada z kolei Dzień Zołzy.
niemiła sprawa, bo określenie nie odnosi się do kogoś, kto wzbudza raczej negatywne konotacje, ale jak przewrotnie sugerują pomysłodawcy dnia, zołza to nic innego jak akronim od Zgrabna, Obrotna, Ładna, Zaradna, Ambitna. I co? Nie lepiej? Od razu! Prawda?
Niewątpliwie pouczający może okazać się obchodzony 5 maja Światowy Dzień Hasła. Niby nie ma tematu – każdy wie, co i jak…a jednak. To, w jaki sposób zabezpieczamy swoje konto internetowe, telefon, pocztę czy profil społecznościowy ma spore znaczenie. Warto poznawać sposoby chronienia swojej prywatności.
Nawet najbardziej wymagający w majowym kalendarzu znajdą dni, które na pewno skojarzą się sympatycznie, jak Międzynarodowy Dzień Gwiezdnych Wojen (4 maja), który może być świetną okazją do odkurzenia całej sagi. Jest też, chciałoby się powiedzieć – trochę „po sąsiedzku” Dzień Ręcznika (25 maja) będący hołdem składanym pisarzowi science fiction Douglasowi Adamsowi. Jego fani noszą w ten dzień ręczniki, co jest nawiązaniem do słynnego dzieła Brytyjczyka „Autostopem przez Galaktykę”. Tego samego dnia możemy też obchodzić Dzień Królewny lub Dzień Pac-Mana (22 maja). Niewielu wie, że ojcem wiecznie głodnej, agresywnej żółtej kulki jest Japończyk Toru Iwatani. Gra jest wybitnie nieskomplikowana, ale jakże dynamiczna. Może właśnie dzięki temu połączeniu biła rekordy popularności i nikomu nie przeszkadzała najprostsza na świecie grafika oraz to, że wygląd głównego złoczyńcy – tytułowego Pac-Mana inspirowany był…pizzą.
Przyznaję, że nie do końca rozumiem ideę Światowego Dnia Nagiego Ogrodnictwa (7 maja). No, ale jeśli miało ono swojego pomysłodawcę i ma swoich odbiorców, to najprawdopodobniej jest potrzebne.
W maju bywa też poważniej, zwłaszcza jeśli odniesiemy święta do wydarzeń za wschodnią granicą.
7 maja obchodzimy Dzień Dronów, które coraz bardziej zyskują na znaczeniu. Używane są bowiem nie tylko przez wojsko, ale również pomagają naukowcom, fotografom, ratownikom i wielu innym. Dzień później 8 maja przypada Światowy Dzień Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca, a 16 maja Dzień Straży Granicznej, który jest upamiętnieniem powołania do istnienia tej formacji, co miało miejsce właśnie 16 maja 1991 roku. Warto wspomnieć o dniu Unii Europejskiej (9 maja), którego data jest związana z ogłoszeniem przez ministra spraw zagranicznych Francji Roberta Schumana planu, który dał początek Zjednoczonej Europie.
Subiektywnego wyboru dokonała Renata Karolewska
Zostaw komentarz