Skwer Umowy Zgierskiej
W przeszłości był miejscem handlowym, kolejno nosił nazwy: ul. Gęsia, Rynek Garncarski i Plac Rybny.
Jeszcze w XXI wieku „straszył” tam rozpadający się szalet publiczny, szczęśliwie zlikwidowano go, a na jego miejscu posadzono trawę. W najbliższych dniach zakończy się kolejny etap modernizacji terenu u zbiegu ulic Sieradzkiej, Głowackiego i Łódzkiej. Na 25 marca zapowiadane jest uroczyste otwarcie Skweru Umowy Zgierskiej.
Nawiązując do obchodzonego w 2021 r. jubileuszu 200-lecia podpisania tego przełomowego dla naszego miasta dokumentu, Prezydent Miasta Zgierza wystąpił do rady miejskiej o nadanie nazwy Skwer Umowy Zgierskiej.
Uchwała została podjęta w październiku zeszłego roku. W okolicach kolejnej rocznicy (umowę podpisano 30 marca 1821 roku) zmodernizowany skwer zostanie oddany do użytku. Już wykonano tam nowe nasadzenia (wiśnia piłkowana, krzewy i byliny z gatunku m.in. hortensja bukietowa, cis pospolity i zawilec). W najbliższym czasie zakończone zostaną prace nad ciągami pieszymi o nawierzchni mineralnej, zainstalowane zostaną też ławki i kosze. W centralnym miejscu skweru pojawi się pamiątkowa tablica informacyjna.
Dzięki podpisaniu dokumentu Zgierz zyskał drugie życie na początku XIX wieku, zachęceni warunkami umowy rzemieślnicy przyjeżdżali tu z różnych części Europy.
Małe średniowieczne miasteczko stało się prężnym ośrodkiem włókienniczym, najważniejszym w Królestwie Polskim. Spacer po skwerze będzie dobrą okazją, by przypomnieć sobie ten ciekawy okres w historii Zgierza. (jn)
Zostaw komentarz