Profilaktyka zdrowia. Tydzień zdrowia psychicznego w SP3
Żyjemy w XXI w., epoce niesamowitego rozwoju cywilizacyjnego, wirtualnej rzeczywistości i ekspansji nowych mediów. Ale można też tak…
Żyjemy w XXI w., epoce zbyt szybkiego tempa życia, ucieczki w świat gier, bombardujących nas zewsząd wiadomości. Jeździmy coraz lepszymi samochodami, ale mamy też coraz więcej problemów z odnalezieniem się w pędzącym świecie. Zaburzenia psychiczne stają się jednym z głównych problemów zdrowotnych. Dotyczy to również najmłodszych pokoleń.
W Szkole Podstawowej nr 3 zorganizowano w pierwszej połowie października Tydzień zdrowia psychicznego. Inicjatywa wyszła od pedagog SP3 Katarzyny Retelewskiej i szkolnej psycholog Joanny Sowińskiej. Odbyły się warsztaty, prelekcje, także spotkania indywidualne ze specjalistami zdrowia psychicznego. Co ważne, z zajęć skorzystać mogły trzy grupy: dzieci, rodzice oraz nauczyciele. – Zależało nam, by działania podejmowane przez szkołę szły w parze z działaniami podejmowanymi przez uczniów i rodziców – mówi Katarzyna Retelewska. – Jeśli stworzymy korelację między wszystkimi, większa będzie szansa na powodzenie.
Z uczniami rozmawiano m.in. o tym, skąd biorą się emocje, jak rozpoznawać je u siebie i innych oraz jak sobie z nimi radzić. – W rodzinach coraz mniej jest czasu na rozmowę z dziećmi, natomiast duży wpływ na ich zachowanie mają media społecznościowe. To niebezpieczne – opowiada pedagog SP3. – Rodzice powinni też pamiętać, że dzieci więcej czerpią z podpatrywania naszego zachowania niż z tego, co do nich mówimy.
Do współpracy podczas Tygodnia zdrowia psychicznego zaproszono m.in. psychoterapeutów, lekarza specjalizującego się w psychiatrii dorosłych, specjalistkę terapii uzależnień, oligofrenopedagoga, a także kosmetolożkę. Znamienne, że większym zainteresowaniem cieszyły się spotkania indywidualne niż grupowe. Wciąż łatwiej rozmawiać o pomocy psychologicznej w kameralnym gronie. Jednym z celów Tygodnia zdrowia psychicznego było przekonanie rodziców, uczniów i nauczycieli, że w sięganiu po specjalistyczne wsparcie nie ma nic wstydliwego.
Projekt został sfinansowany przez Gminę Miasto Zgierz (ze środków przeznaczonych na cele profilaktyczne) oraz przez Radę Rodziców przy SP3 w Zgierzu. (jn)
Zostaw komentarz