Pomocowe i pomocne grupy zgierzan
Media społecznościowe stały się dla wielu użytkowników Internetu jednym z najważniejszych źródeł informacji, a przede wszystkim komunikacji międzyludzkiej. Powszechnym zjawiskiem stało się łączenie użytkowników Facebooka w grupy, dzięki którym rozwijane są pasje i zainteresowania w zakresie różnorodnych dziedzin, pomaganie innym i sobie nawzajem poprzez działalność charytatywną, wymianę rzeczy czy usług.
W 2020 roku opisywaliśmy na łamach miesięcznika grupy z Facebooka, które zostały uruchomione z potrzeby niesienia pomocy medykom w pierwszych miesiącach walki z koronawirusem. Wśród nich była zgierska „Widzialna Ręka”, której działalność nie ograniczyła się do dostarczania do szpitali niezbędnych, a brakujących wówczas środków ochrony, posiłków czy nawet zwykłej kawy. Członkowie tej grupy nigdy nie byli i nie są obojętni na wołanie o pomoc. Ostatnie działania prowadzone są na rzecz szpitala psychiatrycznego dla dzieci w Łodzi, dla którego zbierane są gry, książki, zabawki, przybory plastyczne i odzież. Dzięki darczyńcom (prywatnym i firmom), Tomaszowi Miśkiewiczowi – pomysłodawcy i administratorowi grupy udało się w kilku turach dostarczyć ze Zgierza prezenty na Dzień Dziecka, a także nagrody dla najlepszych uczniów tamtejszej szkoły.
Cały czas działa i stara się o środki finansowe grupa „Licytacja dla Hospicjum w Zgierzu”, na której zgierzanie, oddając na licytacje przedmioty, powiększają zawartość skarbonki w serwisie Zrzutka.pl/8y2rsy. Środki mają zostać przekazane na ukończenie budowy hospicjum.
Wśród innych zgierskich grup facebookowych warto wskazać te, które aktywizują zgierzan chcących oddać, czy wymienić się różnymi niepotrzebnymi przedmiotami. Szukają one i znajdują nowych właścicieli. Zwykle ogłoszenia przestają być aktualne w ciągu kilku minut. Członkowie tych grup prześcigają się w wyłapywaniu oddawanych przedmiotów, a ogłoszeniodawca cieszy się, że jego rzeczy zyskują drugie życie. Grupa „Uwaga, śmieciarka jedzie – Zgierz” zakłada możliwość umieszczania ogłoszeń o bezpłatnym oddawaniu rzeczy, choć jej pierwotnym i aktualnym celem jest wskazywanie ciekawych znalezisk, na przykład przy osiedlowych śmietnikach. Również na takie nie brak chętnych.
Na podobnych zasadach działa grupa „Przydasie Zgierz. Wymienialnia Zgierz”, choć tutaj, jak sama nazwa wskazuje, członkowie wymieniają się przedmiotami.
Inną pozytywną grupą jest „Zgierski Punkt Wymiany Roślin”, na której można oddać lub wymienić się kwiatami doniczkowymi, ale również ogrodniczymi akcesoriami. Powinni tu zaglądać miłośnicy roślin domowych, którzy szukają ciekawych okazów, a w razie czego przygarną te niechciane, którym grozi wyrzucenie.
Dla rowerzystów, którzy chętnie wybiorą się z grupą fanów dwóch kółek na wycieczki krajoznawcze, powstała grupa „Rowe-Zgie-Rzyści”. W jej opisie czytamy: „Grupa dla pasjonatów rekreacyjno-turystycznej jazdy na rowerze w wieku do lat 100. Jazdy nienachalnej (50-60 km max dziennie), z podziwianiem krajobrazów i turystycznych atrakcji. Wyjazdy (4-5 w roku) we wszystkie zakątki Polski, niskobudżetowe, w dobrym towarzystwie”. Jak do tej pory członkowie tej grupy odwiedzili między innymi okolice Augustowa, Mazury czy Lubelszczyznę. Na Facebooku umawiają się na kolejne wyprawy, a z już odbytych zamieszczają fotorelacje.
Ostatnia grupa, którą warto przybliżyć, jest chyba największa, ale też dotyczy najbardziej ogólnych spraw zgierzan. Chodzi o grupę „Zgierzanie”, która liczy ponad 22 tysiące członków. – Ona ułatwia komunikację między mieszkańcami, jest największym w tym momencie medium wymiany informacji i doświadczeń mieszkańców, od prostych pytań „Gdzie kupię?”, „Gdzie załatwię?”, „Potrzebuje informacji” itp. po wszelkiego rodzaje pytania specjalistyczne – mówi Adrian Lewandowski, jeden z administratorów grupy. – Mamy na swoim koncie również akcje wychodzące poza Internet, na przykład charytatywne na rzecz domów dziecka, czy zgierskiego schroniska dla zwierząt, w które zaangażowały się osoby prywatne i firmy – dodaje. Dość powiedzieć, że sam artykuł w dużej mierze oparty jest na pomocy członków tej grupy.
Jak przyznają administratorzy, każda z grup ma na celu tworzenie zgierskich społeczności, integrowanie ich członków również poza siecią, ale przede wszystkim wpływanie na pozytywną zmianę otoczenia. To jedna z zalet i możliwości, jakie daje Internet. Warto dołączyć lub stworzyć własną inicjatywę. To propozycja nie tylko na czas pandemii.
Zostaw komentarz