Polubić życie w Zgierzu
Zgierz jako nowoczesne miasto po godzinach, stworzenie wizerunku miasta jako miejsca, gdzie chętnie spędza się wolny czas. Między innymi te cele przyświecały autorom Planom Rozwoju Lokalnego, który będzie zrealizowany w naszym mieście. Pierwsze kroki już zrobiono… Lato w Zgierzu? To nie brzmi jak wyrok.
„Goście przyjeżdżający w te wakacje na zgierską Malinkę nie mogą się jej nachwalić…” – to nie fragment informacji promocyjnej Urzędu Miasta Zgierza tylko opinia łódzkiego dziennikarza. Stwierdzenie oparto na faktach: rekordowej frekwencji plażowiczów, konstrukcji nowego kąpieliska, czystości wody oraz funkcjonowaniu przebieralni i toalet. Docenić trzeba, że nowa Malinka to zmodernizowana infrastruktura, ale także szeroka oferta: sportowa (turnieje MOSiR), gastronomiczna (m.in. nowe food trucki przy kąpielisku) i kulturalna (powrót kina plenerowego). Sukces Malinki jest spektakularny, wrażenie robią już same zdjęcia tłumów na plaży. Jednak to nie jedyne miejsce, które przyciąga zgierzan szukających relaksu.
Romantyczne wiosłowanie
Joga, zumba, do tego treningi ogólnorozwojowe i imprezy biegowe. Także możliwość „pomachania” wiosłami podczas przejażdżki po stawie czy „zaliczenia” trasy wśród koron drzew. Park miejski wciąż może kojarzyć się z romantycznymi spacerami (szczególnie gdy można już korzystać z molo i drewnianego mostka), ale to również miejsce aktywnego odpoczynku. Według podobnego pomysłu modernizowana jest wschodnia część parku, za ulicą 1 Maja. Ścieżki spacerowe oświetlone stylowymi latarniami sąsiadować tam będą ze strefą rekreacyjno-sportową. Już istnieje tam siłownia zewnętrzna i strefa street workout, dodatkowo od kilku miesięcy miłośnicy rowerów i deskorolek mogą szaleć na nowym skate parku. W planach kolejne prace modernizacyjne tej części Zgierza.
Nie tylko Wschodnia
Hasło „rozwój zgierskiej bazy sportowej” od razu wywołuje skojarzenie z ośrodkiem MOSiR przy ulicy Wschodniej. Nie powinno to dziwić – powstała tam nowa wielofunkcyjna hala, trwa modernizacja hali już istniejącej, do tego planowana jest budowa boiska wyposażonego w pneumatyczny balon. Jednak aby zagrać w piłkę nożną czy koszykówkę, nie trzeba dojeżdżać w rejon Kuraka/Nowego Miasta. W naszym mieście funkcjonują Orliki, powstało kilka obiektów sportowo-rekreacyjnych w ramach Zgierskiego Budżetu Obywatelskiego, sukcesywnie modernizowane są boiska przy szkołach (część także jako projekty ZBO). Pięć Otwartych Stref Aktywności zlokalizowano w różnych rejonach miasta (Przybyłów, Stare Miasto, Chełmy/Adelmówek, Rudunki i Podleśna), aby możliwie duża liczba mieszkańców korzystała z nich w najbliższym sąsiedztwie. Poszczególne osiedla wyposażone zostały w miejsca rekreacji i spotkań, a będzie ich jeszcze więcej, ponieważ trwają prace nad stworzeniem Miejsc Integracji Społecznej. Myślenie o mieście w perspektywie szerszej niż centrum, co powinno przełożyć się na podniesienie jakości życia, widać po zmianach w komunikacji. W ostatnich latach powstały nowe linie autobusowe obejmujące swoim zasięgiem m.in. Piaskowice/Aniołów i Proboszczewice. Dzięki zgierskiemu MUK udało się utrzymać bezpośrednie połączenie między naszym miastem a centrum Łodzi (przejęcie w całości linii 61), a symboliczną kropką nad i będzie przywrócenie połączenia tramwajowego ze stolicą województwa.
Zgierski adres
Inwestycje w bazę sportową i tereny rekreacji, a także ożywienie sektora mieszkalnictwa – to według Prezydenta Miasta Zgierza Przemysława Staniszewskiego „argumenty na tak” dla mieszkańców całej aglomeracji, zastanawiających się nad przeprowadzką do naszego miasta. Dwa pierwsze punkty z grubsza omówiliśmy, skupmy się więc na nowo powstających blokach. Rozwój mieszkalnictwa miejskiego (już wybudowane bloki MPGM przy Rembowskiego/Plater, Długiej, Staffa plus obecnie stawiany budynek przy SP12), uzupełniany jest ofertą stricte komercyjną. Wkrótce rozpocznie się wydawanie kluczy do nowych bloków Towarzystwa Budownictwa Społecznego w Zgierzu, w planach jest też budowanie mieszkań w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego. Symptomatyczne, że w sąsiedztwie nowych inwestycji mieszkaniowych zagospodarowana zostanie zielona przestrzeń – powstanie coś w rodzaju osiedlowego parku przy ulicy Boya-Żeleńskiego. Nowe nasadzenia stają się nieodłączną częścią projektów (przykładem Malinka), krzewy, drzewa i drobne kwiaty pojawiają się też na skwerach i w okolicy skrzyżowań. Miasto przyjazne ludziom musi być zielone…
Jakub Niedziela
Zostaw komentarz