Poetycko i festiwalowo! Za nami 30. Stachuriada
Na Stachuriadę wielu miłośników, a przede wszystkim twórców poezji czeka cały rok.
Bo to okazja do podzielenia się tym, co w ostatnim roku napisane, a także tym, co w duszy gra. Trzydziesty festiwal zachował swoją dotychczasową formułę, a nowe miejsce realizacji, jakim stał się Stary Młyn, nadało imprezie świeżego charakteru. Pierwszy raz uczestników zapraszał sam Edward Stachura fragmentami tekstów, które pojawiły się w przestrzeniach miasta.
Co roku w każdy trzeci weekend listopada MOK organizuje festiwal poetycki “Stachura pozostałym”.
To przede wszystkim wydarzenie konkursowe, podczas którego poeci odczytują po jednym ze swoich wierszy, a ci, którym bliższa jest poezja śpiewana, prezentują po dwa utwory ogólnie znane lub napisane przez siebie.
Na tegoroczny Konkurs Jednego Wiersza zgłosiło się 9 poetów.
Jury w składzie: Joanna Ślasko (poetka), Piotr Grobliński (poeta, publicysta) i Kamil Wojciechowski (autor tekstów poetyckich, redaktor w internetowych serwisach poetyckich) postanowiło przyznać pierwszą nagrodę Kacprowi Płusie za wiersz „Poezja, co począć”, drugą nagrodę Cezaremu Płatakowi, autorowi wiersza „Skąd się biorą wiersze”, a trzecią Joannie Miłosz za wiersz „Poczwarka”. Nina Danowska, autorka wiersza „Dywagacje oświeconej prostytutki” oraz Piotr Macierzyński, autor wiersza bez tytułu, zaczynającego się od słów “Mój przyjaciel Eryk mówi…” otrzymali dwa równorzędne wyróżnienia.
Do Turnieju Piosenki Poetyckiej zgłosiło się 11 wykonawców, a jury w składzie Karolina Kasper-Giełzak (aktorka, piosenkarka), Krzysztof Kociszewski (muzyk, kompozytor, pedagog) i Kamil Wojciechowski postanowiło nagrodzić Szymona Bruckiego (1. miejsce), duet Kuba Śmietana / Lara Hidane oraz Antoninę Witkosz (dwa równorzędne 2. miejsca), zespół Hethet (3. miejsce), a także przyznać dwa wyróżnienia Elizie Gabryelczak oraz Magdalenie Regule.
W ten sposób zrealizowane zostały dwa konkursy, którym towarzyszyły wydarzenia dodatkowe. W tym roku był to film “Edward Stachura po drugiej stronie”, spotkanie z jego autorką Teresą Kudybą, jesienny koncert zgierskich artystów (Jakub Śmietana, Luzak Tasak i Anna Paszkowska), a na finał koncert zespołu H’ernest. (mz)
Zostaw komentarz