Pierwsza zgierzanka w EUYO – Młodzieżowej Orkiestrze Unii Europejskiej Emilia Antosz
Agata Niewiadoma wciąż jeszcze studiuje, a już teraz jest laureatką wielu konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych dla skrzypków.
W 2022 r. została stypendystką programu ,,Młoda Polska” oraz dostała się do European Union YouthOrchestra (EUYO), z którą odbyła dwie trasy koncertowe po krajach Europy, występując z wybitnymi solistami oraz światowej sławy dyrygentami.
Gry na skrzypcach uczyła się w Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia w Zgierzu, którą ukończyła z wyróżnieniem.
Swoje umiejętności doskonaliła w szkole II stopnia w Łodzi, a obecnie kształci się w Akademii Muzycznej im. G i K Bacewiczów w Łodzi. Brała udział w wielu warsztatach i kursach mistrzowskich. Występowała jako solistka i wraz z orkiestrą kameralną na festiwalach muzycznych. Nic zatem dziwnego, że postanowiła dołączyć do grona najlepszych z najlepszych muzyków wybieranych do EUYO – Młodzieżowej Orkiestrze Unii Europejskiej. Żeby zostać członkiem tej orkiestry, Agata Niewiadoma poświęciła wiele godzin na intensywne ćwiczenie oraz słuchanie i analizowanie wybranych utworów. Potem były przesłuchania składające się z dwóch etapów. –Pierwszy polegał na wysłaniu nagrania zawierającego wymagane fragmenty dzieł orkiestrowych oraz wybrany przez siebie utwór solowy – wspomina skrzypaczka. –Na tej podstawie komisja mogła ocenić poziom techniczny kandydata, wiedzę na temat wykonawstwa partii orkiestrowych oraz prezencję i zaangażowanie podczas grania. Drugi etap odbywał się na żywo poprzez platformę Zoom. Przesłuchanie prowadził jeden z tutorów EUYO, dyrygent, również skrzypek, profesor Royal College of Music w Londynie. Pamiętam, że pierwsze pytanie, jakie mi zadał, dotyczyło oceny swojego nagrania. Odpowiedź wcale nie była taka prosta. Następnie musiałam zagrać kilka fragmentów z utworów orkiestrowych i miałam jakby 15-minutową lekcję. W ten sposób sprawdzano elastyczność, umiejętność szybkiego reagowania na uwagi, muzykalność oraz zdolności komunikacyjne. Oczywiście się stresowałam, ale przesłuchania odbyły się w niezwykle miłej atmosferze.
Potem nastąpiło długie, dwumiesięczne oczekiwanie na wyniki.
A gdy one przyszły radość i ekscytacja Agaty zaczęła mieszać się z obawami, bo udział w EUYO wiązał się z opuszczeniem wielu zajęć na uczelni i rezygnacją z prób przygotowujących ją do międzynarodowego konkursu. Na szczęście wszystko udało się jakoś pogodzić.
–Podczas trasy wiosennej wystąpiliśmy kilkukrotnie w teatrach włoskich w Ferrarze oraz w Udine – opowiada Niewidoma.
–Następnie lecieliśmy do Helsinek i tam zagraliśmy koncert finałowy pod batutą Ivána Fischera w MusiikkitaloMain Hall. Latem koncertowaliśmy w Grafenegg w Austrii – niezwykłym miejscu, gdzie odbywają się znane festiwale muzyczne, we włoskim Bolzano w TeatroComunale oraz w słynnym Konzerthaus w Berlinie. Dodatkowo mieliśmy okazję zagrać dwa koncerty w Polsce, co nas, polskich członków orkiestry bardzo cieszyło: na festiwalu Emanacje w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach oraz na „Chopin i jego Europa” w Filharmonii Narodowej w Warszawie.
Zwieńczeniem trasy był koncert w bardzo prestiżowej sali Concertgebouw w Amsterdamie, w pięknej sali o świetnej akustyce. Artystka wspomina, że grając tam, można było czuć niesamowity klimat i historię tego miejsca.
– Wspólne wykonanie „Święta wiosny” Strawińskiego ze świadomością jak wielu wspaniałych muzyków wystąpiło wcześniej na tej scenie, to było przeżycie, którego nigdy nie zapomnę. Wspaniale byłoby móc tam jeszcze zagrać… a może nawet pracować w tamtejszej orkiestrze symfonicznej.
Dzięki występom z EUYO zgierzanka miała okazję współpracować z najlepszymi muzykami.
–Od pierwszej minuty próby z węgierskim dyrygentem Ivánem Fischerem dało się poznać, jak wielkim jest mistrzem – opowiada artystka. –Konkretny, wiele wymagał, ale traktował nas wszystkich równo, opowiadał wiele anegdot i żartów. To samo było z maestro GianandreąNosedą– profesjonalizm, a zarazem ogromne poczucie humoru. Mieliśmy również szansę wystąpić ze zjawiskowymi solistami, wśród których znaleźli się między innymi skrzypek RenaudCapuçon oraz pianiści Francesco Piemontesi i Jae Hong Park.
Agata Niewiadoma na stałe gra w łódzkiej Orkiestrze Kameralnej Primuz. Można ją było usłyszeć 9 października w Parafii Najświętszego Imienia Jezus w Łodzi.
15 października zagra natomiast koncert z Krzesimirem Dębskim, Beatą Kozidrak i Mieczysławem Szcześniakiem w Inowrocławiu, 18 października wystąpi w Filharmonii Łódzkiej, a w listopadzie zagra podczas AŻ Festiwalu w Akademii Muzycznej w Łodzi.
Jej marzeniem na ten rok jest wystąpienie w rodzinnym mieście na nowo powstałych scenach – w Starym Młynie oraz w sali koncertowej zgierskiej szkoły muzycznej. Takie marzenia powinny się spełniać, czego życzymy z całego serca.
Emilia Antosz
Zostaw komentarz