Odnaleźli ślady naszej historii
Szumnie obchodzony w tym roku jubileusz 200-lecia Umowy Zgierskiej mógł wywołać wrażenie – u osób słabiej znających historię miasta – że Zgierz powstał na początku XIX wieku. W rzeczywistości miastem byliśmy już w średniowieczu, przypominają o tym m.in. prace archeologiczne prowadzone w sąsiedztwie kościoła św. Katarzyny.
Remont muru okalającego świątynię już w zeszłym roku objęto nadzorem archeologicznym, w 2021 roku rozpoczęły się tam oficjalne badania z udziałem pracowników Muzeum Miasta Zgierza, Instytutu Archeologii UŁ, a także wolontariuszy.
Odnaleziono pojedyncze szczątki ludzkie składane przy kościele od XIV do XIX wieku – to pozostałość parafialnego cmentarza, który przeniesiono dwa wieku temu w rejon dzisiejszej ulicy Skargi. Badacze trafili również na elementy jeszcze starsze: fragmenty ceramiki z kultury przeworskiej i łużyckiej. Dyrektor Muzeum Miasta Zgierza Robert Starzyński wyjaśnia, że to efekt zwożenia ziem z różnych rejonów miasta podczas stawiania kolejnych świątyń. Obecny kościół św. Katarzyny jest czwartym lub piątym obiektem sakralnym w tym miejscu! Archeolodzy wydobyli z ziemi także carskie i przedwojenne polskie monety oraz biżuterię. Więcej szczegółów o artefaktach będzie można podać po przeprowadzonej konserwacji.
Szczątki ludzkie zostaną złożone w odpowiednim, godnym miejscu. Skarby wydarte ziemi trafią do Muzeum Miasta Zgierza, prawdopodobnie przygotowana zostanie z nich ekspozycja. Na pewno zgierska placówka przygotuje publikację opisującą archeologiczne odkrycia.
Zostaw komentarz