Nowy herb Zgierza
Wygląd oficjalnych miejskich symboli uległ modyfikacji. Rada Miasta Zgierza pod koniec lutego przyjęła zmianę uchwałą, na mocy której zyskują one wygląd zgodny z obowiązującymi zasadami heraldycznymi. Wejdą one w życie po 14 dniach od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Łódzkiego.
Dotychczasowy herb i inne symbole wykorzystywane były od wielu lat przy różnych okazjach i na najróżniejszych nośnikach. Od wielu lat wiadomo było, że naruszają one zasady poprawności – co do tego zgodni byli badacze: naukowcy i członkowie Komisji Heraldycznej. Dlatego Prezydent miasta Przemysław Staniszewski zlecił opracowanie herbu na nowo. Prace trwały kilka miesięcy, a realizowane były przez jednego z najwybitniejszych specjalistów w zakresie kreacji herbów i weksyliów w Polsce Aleksandra Bąka. Niemały wpływ na zmianę symboliki miał również zgierzanin prof. Uniwersytetu Łódzkiego Marek Adamczewski, członek Komisji Heraldycznej, a dokładniej jego publikacja z 2010 roku „Pieczęcie i herby miejskie Zgierza”.To między innymi z jego inspiracji i korzystając z jego badań, doszło do zmiany symboliki miasta. –Przyjęta zmiana w uchwale normuje kwestie herbu miasta, ale również nadaje właściwe oznaczenie fladze miasta, która do tej pory była wykonywana jako swego rodzaju dzieło artystyczne, bardzo dobrze przyjmowane i rozpoznawane, natomiast niekoniecznie zgodne z tymi przepisami – podkreśla Przemysław Staniszewski, prezydent miasta Zgierza.
Herb i flaga to nie wszystko, bo zmiana zgierskich symboli obejmuje również: pieczęci, bannery, sztandar, łańcuchy i odznakę honorową. Dodajmy, że cała operacja restylizacji insygniów miejskich ma miejsce w jubileuszowym roku 200-lecia podpisania Umowy Zgierskiej. Więcej na ten temat w kolejnym wydaniu miesięcznika. (rk)
Zostaw komentarz