Młodszy odcień miasta. Polityka młodzieżowa
Młodzieżowe miasto po godzinach – pod tym tytułem kryje się dokument określający politykę młodzieżową miasta Zgierza. Radni przyjęli odpowiednią uchwałę pod koniec grudnia.
Jest to dokument ważny o tyle, że wskazuje kierunki zmian w mieście, które powinny – zdaniem jego twórców – nastąpić, aby przyszłe pokolenia nie uciekały stąd do innych ośrodków. – Pod hasłem polityka młodzieżowa kryją się rekomendacje, jakie młodzi ludzie przekazali władzom miasta: obecnym i przyszłym, oczywiście, bo to jest takie myślenie długofalowe. Jak powinno wyglądać nasze miasto, żeby młodzi ludzie chcieli tutaj zostawać, powracać do Zgierza po np. studiach, kupować tu mieszkania, zakładać działalności gospodarcze, zakładać oczywiście rodziny – mówi Karolina Miżyńska, koordynatorka polityki młodzieżowej miasta. Co ciekawe, z lektury wynika, że młodym zgierzanom obecnie najbardziej doskwiera monotonia gastronomiczna, brak galerii handlowej ze strefą wypoczynkową i powtarzalność sklepów. Są też wskazane inne niedoskonałości i braki. Warto zapoznać się z tym interesującym dokumentem.
Przygotowania do stworzenia polityki trwały około roku, w konsultacjach brało udział 600 uczennic i uczniów oraz aktywistów w wieku od 12 do 25 lat ze zgierskich organizacji reprezentujących różne środowiska: kulturę, sport i inne, w tym organizacje pozarządowe.
Dokument powstał w ramach realizacji projektu „Zgierz – nowoczesne miasto po godzinach”, współfinansowanego ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021 i Mechanizmu Finansowego EOG 2014-2021 w ramach programu Rozwój Lokalny. (rk)
Zostaw komentarz