Dla oka i ducha. Oblicza sztuki samorodnej
Fantastyczne zwierzęta, baśniowe krainy, ciemne spelunki i transcendentalne przestrzenie z nutką erotyzmu.
Tak w kilku słowach można opisać najnowszą wystawę w Muzeum Miasta Zgierza. 20 stycznia 2022 r. w muzealnych piwnicach otworzono niezwykłą wystawę „Oblicza Sztuki Samorodnej”, która prezentuje malarstwo i grafikę na najwyższym poziomie.
W muzealnej galerii można zobaczyć ponad 70 obrazów i kilkanaście rysunków i grafik.
Wszystkie z kolekcji łodzianina Macieja Balceraka. Na wystawie zgromadzono dzieła malarskie pięciu autorów niewykształconych artystycznie, nienaśladujących żadnych trendów czy nurtów sztuki wysokiej, a jednak uważanych za mistrzów polskiej sztuki naiwnej. Obok znamienitego Erwina Sówki czy Teofila Ociepki znalazły się również prace zgierzanina Władysława Rząba, Ryszarda Koska oraz Władysława Wałęgi. – Jest to tak zwana sztuka samorodna, czyli malowana z potrzeby serca. Obrazy zaskakują feerią barw, najczęściej intensywnych i nasyconych. Widz ma możliwość obcowania z malarstwem szczerym, radosnym, pokazującym ludzkie odczucia i emocje – opowiada o pracach Justyna Chmielecka, kuratorka ekspozycji. – Wystawa ukazuje szerokie spektrum tematów, którymi zajmowali się artyści naiwni. Obok surrealistycznych wizji, bajkowych przedstawień, fantastycznych dżungli, świętości i nawiązań do górnictwa, znajduje się także nagość i erotyzm.
Dodatkowo klimat i nastrój tworzy miejsce, w którym obcujemy z malarstwem.
Muzealne pomieszczenia z łukowatymi sklepieniami potęgują przyjemność odbioru sztuki nazywanej Art brut. To prawdziwe wydarzenie artystyczne. Nie można obok niego przejść obojętnie. Obrazy można oglądać do 3 kwietnia 2022 r.
(mr)
Zostaw komentarz