Zgierz się buduje!
Projekt „Szlakiem architektury włókienniczej…” zmienia Zgierz.
Od 2018 r. realizowane są w naszym mieście kompleksowe działania rewitalizacyjne w kilku powiązanych ze sobą funkcjonalnie przestrzeniach: od ścisłego centrum Zgierza po tereny rekreacyjne na peryferiach. W ramach projektu „Szlakiem architektury włókienniczej – rewitalizacja Miasta Zgierza w celu rozwoju produktu turystycznego oraz rewitalizacji zdegradowanych terenów na obszarze ŁOM” wykonano wiele różnorodnych prac, z których efektów już korzystają zgierzanie. To m.in. kompleksowa przebudowa ośrodka Malinka, powstanie Starego Młyna jako nowej siedziby Miejskiego Ośrodka Kultury czy stworzenie mola pływackiego wraz z altaną na stawie w parku miejskim. Systematycznie w ramach projektu prowadzone są prace przy głównej zgierskiej arterii – ul. Długiej (m.in. odcinek od placu Kilińskiego do ul. Mielczarskiego oraz od ul. Narutowicza do placu Kilińskiego). W najbliższych miesiącach zakończone zostaną remonty domów tkaczy na terenie parku kulturowego oraz modernizacja wschodniej części parku.
Głównym celem projektu jest przywrócenie funkcji społecznych i gospodarczych na terenach zdegradowanych, w tym podniesienie jakości życia w Zgierzu. Mieszkańcy odwiedzający Stary Młyn, Malinkę czy rozbudowywany park miejski widzą, jak mocno zmieniła się w ostatnich latach przestrzeń miejska.
Całkowita wartość projektu „Szlakiem architektury włókienniczej…” wynosi 46 mln złotych, z czego blisko 26 mln zł to pozyskane dofinansowanie. (jn)
Zostaw komentarz