Honory włókienników dla Zgierza
W mijającym roku mieliśmy okazję obchodzić ważną dla miasta rocznicę 200 lat zawarcia Umowy Zgierskiej. Rada Miasta Zgierza w dniu 30 kwietnia 2020 roku zaakceptowała wniosek złożony Prezydenta Przemysława Staniszewskiego w sprawie ogłoszenia roku 2021 Rokiem Umowy Zgierskiej. Przyjęta przez radę miasta uchwała nadała wysoką rangę dla inicjatyw i realizacji działań podejmowanych przez jednostki organizacyjne miasta, organizacje społeczne oraz mieszkańców, nawiązujących do wydarzeń sprzed dwóch wieków.
Trzeba powiedzieć, że historia naszego miasta nie obfitowała w wiele wydarzeń decydujących o losach państwa. Podpisanie i wdrożenie w życie Umowy Zgierskiej było wyjątkiem i stało się punktem przełomowym w życiu społeczno-gospodarczym Królestwa Polskiego. Na podstawie zapisów Umowy Zgierskiej powstał przemysł, który zmienił gospodarczą pozycję Królestwa Polskiego, a jego mieszkańcom dał szansę na poprawę warunków życia. Zgierz stał się stolicą polskiego przemysłu włókienniczego. Spełniły się marzenia takich ludzi, jak Stanisław Staszic, który ubolewał nad tym, że większość ówczesnych miast żyła z rolnictwa i nie rozwijała ducha przedsiębiorczości. Zatem nie bez powodu możemy być dumni z przemysłowej historii miasta, która wielu zgierzanom była nieznana.
Wydane przez urząd miasta materiały promujące zawartość i skutki realizacji zapisów Umowy Zgierskiej, spotkania z młodzieżą, wycieczki szlakiem domów zgierskich tkaczy były doskonałą okazją do uzupełnienia wiedzy o historii i uwarunkowaniach rozwoju Zgierza. Rocznicę umowy uczcili także byli uczniowie Technikum Włókienniczego, maturzyści klasy przędzalniczej z 1964 roku. We wrześniu uczestnicy X Zjazdu Absolwentów odwiedzili Muzeum Miasta Zgierza oraz domy tkaczy. Każdy uczestnik dostał pamiątkową koszulkę z nadrukiem.
Kulminacyjnym punktem obchodów organizowanych przez władze miasta było Forum Gospodarcze z udziałem przedstawicieli rządu, posłów, przedsiębiorców, wyższych uczelni oraz organizacji pozarządowych i miast partnerskich. W wystąpieniach dominowały słowa uznania i szacunku dla mieszkańców i władz miasta, którzy mimo nie zawsze sprzyjających warunków zewnętrznych zabiegają o rozwój Zgierza. Historię i współczesność włókienniczego Zgierza wysoko ocenili również przedstawiciele Zarządu Głównego Stowarzyszenia Włókienników Polskich, którzy wręczyli prezydentowi Przemysławowi Staniszewskiemu Złotą Honorową Odznakę Stowarzyszenia Włókienników Polskich dla Miasta Zgierza. Odznakę przyznano miastu za dbałość w pielęgnowaniu tradycji i historii włókiennictwa oraz wspierania rozwoju włókiennictwa i branż pokrewnych. Przyznanie tej rangi wyróżnienia miastu jest pierwszym tego typu przypadkiem w stuletniej historii Stowarzyszenia. Warto wspomnieć, że do końca lat 90. minionego wieku w Zgierzu funkcjonował silny oddział SWP.
Być może jest to sygnał, że nadszedł już czas na stowarzyszenie się zgierskich włókienników, którzy mogliby w ten sposób dołączyć do innowacyjnych i przedsiębiorczych włókienników z oddziałów między innymi w Warszawie, Bydgoszczy, Torunia, Białegostoku, Słupska, Wrocławia, Łodzi, Radomia, Tomaszowa Mazowieckiego, i Częstochowy…
Kazimierz Kubiak
Zostaw komentarz