Noc wśród zabytków
Muzea już na dobre otwarte, dzięki czemu 15 maja zgierska placówka mogła wziąć udział w XIV Nocy Muzeów, jednym z pierwszych wydarzeń po odmrożeniu kultury po ponad rocznej przerwie związanej z pandemią. Noc minęła, bo i musiała minąć – co dość oczywiste – pod hasłem 200-lecia podpisania Umowy Zgierskiej.
Muzeum Miasta Zgierza zaprosiło zwiedzających na kilka wystaw stałych: „Z dziejów Zgierza” z makietą przedstawiającą miasto z połowy XIX wieku i rekonstrukcją kantoru fabrycznego z okresu rewolucji przemysłowej, „Kruszówka. Wnętrza mieszczańskie z przełomu XIX i XX wieku” prezentującą mieszkanie bogatego właściciela jednego ze zgierskich zakładów przemysłowych, „Dziecięcy świat – zabawki z dawnych lat”. Jednak największą atrakcją była wystawy czasowa „Duma Zgierza. 200 lat Umowy Zgierskiej 1821-2021”. Ekspozycja pierwszy raz została udostępniania szerokiej publiczności. Wystawa prezentuje oryginał dokumentu z 1821 roku oraz inne zabytki z początku XIX wieku, ale nie tylko. Zawiera ona również elementy interaktywne, które są dostępne dla zwiedzających, takie jak choćby krosno (wciąż sprawne i działające), gręplarkę czy olbrzymie nożyce postrzygackie. Podczas nocy muzeów o ich historii i sposobie używania na żywo opowiadała Grupa Rekonstrukcji Historycznej Drużyna Leszego. Warto zauważyć, że nie była pierwsza wizyta grupy w muzeum. Drużyna pomagała bowiem w organizacji wystawy, przygotowując sukno i wypożyczając eksponaty.
Noc muzeów była jednocześnie najlepszą z możliwych okazji do zapowiadanej powieści graficznej „Zgierskie Wątki. Historia zaRysowana”. Z racji na obowiązujące limity widzów spotkanie z twórcami wyczekiwanej publikacji: Maciejem Cholewińskim i Michałem Arkusińskim odbyło się online. Relacja na żywo skierowana była do osób, które tego wieczoru postanowiły pozostać w domu. Autorzy zdradzili im sporo smacznych kąsków z tak zwanej kuchni, ale też chętnie opowiadali o swoich inspiracjach i planach.
Park Kulturowy Miasto Tkaczy zaprosił z kolei na zwiedzanie salonu Mikołaja Hermannsa oraz na wystawę „Werki Wajdy” z fotografiami Renaty Pajchel. Wystawie, którą wciąż można oglądać, towarzyszy ekspozycja ujęć z kadrów i plenerów filmowych kręconych w Zgierzu: „Ziemi Obiecanej”, „Stawki większej niż życie”, „Niespotykanie spokojnego człowieka” i wielu innych. Organizatorem wystawy jest: Stowarzyszenie Filmowe KINOART.
Na dziedzińcu każdy, kto chciał, mógł sfotografować się na tle aranżacji prezentującej warsztat tkacki z XIX wieku.Taka możliwość wciąż istnieje. Scenografii towarzyszyły dwie wystawy plenerowe: „Z dziejów miasta. 200 lat Umowy Zgierskiej” oraz „Zgierskie wątki”. Trudy zwiedzania można było osłodzić sobie pyszną kawą i ciastkiem serwowanymi przez Cafe&Bistro u Tkaczy, które otwarte w Noc Muzeów.
Do wydarzenia dołączyło również Centrum Konserwacji Drewna, które przygotowało pokaz multimedialny pod tytułem „Zgierski Park Kulturowy – Perła Polskiej Architektury Drewnianej”.(mr)
Foto: Krzysztof Głowacki
Zostaw komentarz