Festiwal filmowy. Poszukiwanie ognia w kinie niezależnym
- Edycja “Ognia w głowie” za nami. Po raz pierwszy festiwal miał charakter wydarzenia obejmującego nie tylko filmy amatorskie, ale też przygotowane przez profesjonalistów –absolwentów szkół filmowych czy plastycznych. Nie zabrakło również praktyków działających w klubach i nieformalnych grupach filmowych.
Do konkursu zgłoszono 96 filmów z całej Polski, z których do pokazu głównego wybrano szesnaście. Jak podkreślał Leszek Dawid, reżyser i wykładowca łódzkiej szkoły filmowej, który znalazł się w gronie jurorskim, poziom tegorocznego Ogólnopolskiego Przeglądu Filmów Niezależnych, był bardzo wysoki. –Podoba mi się to, że wydarzenie jest “skondensowane”. W ciągu zaledwie trzech godzin zobaczyłem tak wiele… – dzielił się refleksjami reżyser podczas omówień filmów. – To wydarzenie jest prawdziwym poszukiwaniem ognia– dodał.
Po konkursowe spotkania były ważniejszym punktem programu, szczególnie dla przybyłych do Zgierza twórców. Mimo że nie wszyscy twórcy zostali uhonorowani nagrodami, to jednak dostali potężną dawkę motywującej energii od jurorów i widzów, którzy nie szczędzili słów pochwały i konstruktywnie krytykowali to, co zobaczyli na dużym ekranie kina w Starym Młynie.
Ostatecznie jury (skład uzupełniali Julia Orlik, twórczyni animacji i Jan Grobliński, operator filmowy) przyznało Grand Prix Agacie Siubijak (Dzietrzkowice) za film “Zakłócenia”. Pozostałe nagrody podzielono na kategorie: film fabularny – Filipowi Bochenkowi (Kraków) za film “Najśliczniejsza”, film animowany – Tomkowi Łowieckiemu (Kraków) za film “Krótki film o owcach”, film dokumentalny – Jakubowi Ciosińskiemu (Kraków) za film “Ten obrazek jest bardzo ładny”. Jakub otrzymał również Nagrodę Publiczności.
Na festiwal – jak zwykle – złożyły się inne wydarzenia, nie tylko konkurs. Organizatorzy postarali się o stworzenie poprzez sztukę fotografii przestrzeni do integracji ze środowiskiem lokalnym. W Zgierskiej Galerii Sztuki otwarto wystawę zdjęć Piotra Tołłoczko pt. “Sąsiedzi. Oblicza Miasta Tkaczy”. Ekspozycja jest wynikiem wielu spotkań z mieszkańcami domów okalających siedzibę MOK oraz próbą ukazania malowniczych wnętrz i ciekawej architektury miejsc. Celem twórców (obok fotografa projekt koordynowali Anna Perek-Kowalska i Michał Falk) było odczarowanie zakorzenionej w zgierzanach często niezbyt pochlebnej opinii o tej części miasta, wskazanie starań miasta i działań inwestycyjnych, a także ochronnych ze względu na znaczenie historyczne dzielnicy, a przede wszystkim ukazanie barwnego życia mieszkańców Miasta Tkaczy, którzy pragną poczucia wspólnoty i odpowiedzialności za to, co dzieje się w ich miejscu zamieszkania.
Tegorocznej edycji towarzyszyły jeszcze inne atrakcje: koncert zespołu Wczasy, pokaz filmów animowanych Julii Orlik i przedpremierowy seans ukraińskojęzycznego filmu “Mavka”. (mz)
Zostaw komentarz