Nieoczywiste skarby! Niedoceniana sztuka z naszych domów
„Design PRL-u. Niedoceniana sztuka w naszych domach” to wystawa niecodzienna, bo współtworzona przez Muzeum Miasta Zgierza wraz z mieszkańcami Zgierza i okolic.
Przy okazji zbierania eksponatów wyszło na jaw, że wśród nas jest bardzo wielu zarówno świadomych, jak i nieświadomych kolekcjonerów powojennego rzemiosła artystycznego.
Prywatne osoby przez kilka tygodni przyjeżdżały ze swoimi pamiątkami do Muzeum. Zdarzało się, gdy kolekcja była zbyt pokaźna, że zapraszali muzealników do swoich domów. Łącznie wykorzystano zbiory pochodzące od 38 osób. Przekazali oni niezliczoną wręcz liczbę eksponatów. Wernisaż wystawy okazał się wielkim sukcesem, przyciągając licznych pasjonatów sztuki użytkowej i ogólnie pojętego piękna. –Otwartość i życzliwość zgierzan bardzo pozytywnie nas zaskoczyła – mówi Justyna Chmielecka, historyk sztuki i kuratorka wystawy. –Właściciele takich przedmiotów nie zawsze są świadomi ich wartości historycznej i rynkowej. Niekiedy wyrzucają je na śmietnik. Dlatego zadaniem wystawy jest pokazanie, że rzeczy, które zostawili nam po sobie nasi rodzice i dziadkowie to nie tylko zwykłe pamiątki, a drogocenne dzieła sztuki. Niektóre przedmioty, które można zobaczyć w muzealnych salach, trafiły tam z całkiem nieoczywistych miejsc.–Kilka rzeczy zostało znalezionych na śmietnikach. Są to m.in. drewniana toaletka z kryształowym lustrem czy patera na tort z kolekcji szkła „Asteroid” projektu Jana Sylwestra Drosta – dodaje Magdalena Grabia-Krawczyk, etnograf i druga z kuratorek.
Oprócz porcelany, fajansu, porcelitu i szkła na wystawie można podziwiać także tkaniny, ubiór oraz meble. Są to projekty takich znanych polskich artystów jak: Jan Sylwester Drost, Eryka Trzewik-Drost, Zbigniew Horbowy, Lucyna Pijaczewska, Józef Chierowski, Rajmund Hałas.
Najcenniejszym zabytkiem ekspozycji jest ręcznie malowana figurka porcelanowa „Pingwin” projektu Mieczysława Naruszewicza z 1957 r., wyprodukowana w Zakładach Porcelany Wałbrzych. Figurka ta jest jednym ze sztandarowych reprezentantów stylu zwanego „New Look”.Wspomniane powyżej zabytki to przysłowiowa kropla w morzu designerskich perełek.
Wszystkie można oglądać w godzinach pracy Muzeum Miasta Zgierza do końca bieżącego roku. (mr)
Zostaw komentarz