A to ciekawe! Rozwody po polsku – nie wszędzie tak samo…
Od kilku lat każdego roku w Polsce rozpada się ponad 60 tysięcy małżeństw.
W przeliczeniu na odsetek par, wychodzi na to, że co roku co trzecia para rozstaje się. Tak przynajmniej pokazują statystyczne wyniki badań Głównego Urzędu Statystycznego. Co ciekawe, sytuacja nie jest identyczna w całej Polsce. Są pewne różnice w zależności od wielkości miejscowości, w której żyjemy. Więcej rozwodów przypada na mieszkańców miast niż wsi. Tę różnicę pokazują liczby. Na tysiąc zawieranych małżeństw, w miastach rozeszło się 423,4. W tym samym okresie na wsiach zaledwie 241,6.
Jednak tym, co istotniej różni małżeństwa, to miejsce zamieszkania, bo – jak pokazują statystyki – liczba rozwodów jest inna w zależności od rejonu Polski. W tym zestawieniu łódzkie wypada szczególnie źle, zajmując drugie po dolnośląskim (i przed kujawsko-pomorskim) miejsce. Przy średnim współczynniku rozwodów w Polsce wynoszącym 356,3 na 1000 zawartych małżeństw, województwo łódzkie osiąga wynik 435, idąc niemal łeb w łeb z Dolnym Śląskiem. Najtrwalsze małżeństwa żyją natomiast w województwach: świętokrzyskim (273,1), małopolskim (263,1) oraz podkarpackim (253,7).
Istotnym czynnikiem mającym wpływ na decyzje o rozstaniu ma wiek małżonków.
Najczęściej rozwodzimy się pomiędzy 30. a 50. rokiem życia. Liczba rozstań słabnie u kobiet po 40. roku życia. U mężczyzn pozostaje natomiast niemal identyczna aż do 50-tki. Co ciekawe, to panowie częściej rozwodzą się również w późniejszym wieku (22,6%), podczas gdy rozwodzące się panie po 50-tce stanowią 16,3%. Również kobiety są stroną, która częściej składa pozew rozwodowy. Tu różnice pomiędzy rejonami kraju są nieznaczne. Najczęściej rozwody wyrokuje się bez orzekania o winie (79%), z winy męża 13,4%, z winy żony 3,4%.
Przyczyny są – jak to w życiu różne.
I choć są pewne statystyczne różnice w poszczególnych województwach, to wśród nich króluje niezgodność charakterów małżonków, inną często pojawiającą się przyczyną jest alkohol, różnice światopoglądowe i niedochowanie wierności. W łódzkim rozwodzimy się głównie z powodu niezgodności charakterów (74%), różnic światopoglądowych (21,6%) i nadużywania alkoholu (19,2%). (rk)
Zostaw komentarz