Kryzys klimatyczny – przekleństwo cywilizacji Zachodu
Jednym z największych, o ile nie największym, długoterminowym zagrożeniem dla świata są obecnie zmiany klimatu. I nie chodzi tylko o to, że zmienia się temperatura czy zanieczyszczenie Ziemi, że przybywa niszczycielskich kataklizmów czy niekorzystnych dla żywych istot zjawisk pogodowych – to tylko wierchołek góry lodowej, bo one implikują lawinę zmian w obszarach – wydawałoby się – od klimatu bardzo odległych, jak choćby migracje, gospodarka żywnościowa, edukacja czy zdrowie. Z różnych danych wynika, że z roku na rok średnie temperatury na świecie pobijają rekordy z poprzednich lat, a ostatnie sześć było najgorętszymi latami w historii. Miniony rok był o 1,2 stopnia cieplejszy niż średnia z lat 1951-1980 oraz wyższy o 1,4 stopnia niż średnia z końca XIX w., kiedy rozpoczęto pomiary – podają naukowcy z nowojorskiego Instytutu Badań Kosmicznych GISS.
Grupą najbardziej narażoną na skutki zmian w klimacie są niemowlęta i dzieci poniżej 1. roku życia. Nie są one bowiem w stanie regulować temperatury ciała i kontrolować otoczenia – ostrzega UNICEF. W niewiele lepszej sytuacji są starsze dzieci. Tymczasem głód i niedobory wody, które dotykają zbyt wielu z nich, prowadzą do groźnych chorób ze skutkami zarówno tu i teraz oraz takimi, z którymi będą się borykać całe życie. Z drugiej strony mamy na świecie coraz liczniejsze i gwałtowniejsze sztormy, cyklony, huragany i powodzie, które również niosą nie tylko natychmiastowe zniszczenie, ale także negatywne, długofalowe skutki dla społeczeństw nimi dotkniętych.
Wyższe temperatury oznaczają – co warto podkreślić – wzrost zapotrzebowania na wodę, której brak przekłada się na gorsze uprawy, śmierć zwierząt gospodarskich, a co za tym idzie – zaburzenie bezpieczeństwa żywnościowego, niższe dochody producentów, wzrost cen i pogłębienie nierówności społecznych.
To, że kryzys klimatyczny pozostaje największym, długoterminowym zagrożeniem, przed którym stoi dziś ludzkość przekonują między innymi autorzy Global Risks Report. Z opracowania można dowiedzieć się, że niepowodzenia w zakresie łagodzenia skutków zmian klimatycznych mogą spowodować spadek globalnego PKB o jedną szóstą, co będzie miało swoje istotne konsekwencje w gospodarkach wielu krajów. (rk)
Zostaw komentarz